Na czasie Radom i okolice Religia Wyróżnione

Nocna pielgrzymka kobiet do Starej Błotnicy [+FOTO]

W nocy z 1 na 2 czerwca prawie 900 kobiet wyruszyło na pieszą pielgrzymkę z Radomia do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia byli Rycerze Kolumba, a uczestniczki wyruszyły na szlak po błogosławieństwie udzielonym przez biskupa Marka Solarczyka.

Pielgrzymka rozpoczęła się wieczorem, kiedy to panie zebrały się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Biskup radomski Marek Solarczyk, zwracając się do uczestniczek, podkreślił znaczenie wspólnoty Kościoła i roli Maryi jako Matki Kościoła. „Maryja odkrywa prawdę uczestniczenia we wspólnocie. Ona była świadkiem wiary, wiedziała, co to znaczy żyć mocą Ducha Św.” – mówił biskup Solarczyk.

Trasa pielgrzymki liczyła 26 kilometrów, a panie pokonały ją z modlitwą i śpiewem na ustach, niosąc swoje osobiste intencje do Matki Bożej Pocieszenia.

Pielgrzymki przywitał kustosz sanktuarium w Starej Błotnicy, o. Kamil Szustak, który pobłogosławił je wodą święconą. „Mam nadzieję, że pielgrzymka kobiet będzie zwiastunem dobrego roku dla wszystkich, którzy na pielgrzymim szlaku poszukują Boga. Byłem zaskoczony liczbą pątniczek” – przyznał duchowny. Zaprosił również mężczyzn na pielgrzymkę planowaną na 8 czerwca.

Ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii MB Częstochowskiej i kapelan Rycerzy Kolumba, podkreślił, że wysoka frekwencja świadczy o sensowności organizowania takich wydarzeń. „Jest to dla nas wyzwanie duszpasterskie, jak odpowiedzieć na potrzeby kobiet” – zauważył ks. Lenartowicz. Andrzej Kacak, Wielki Rycerz Rady 14004, wyraził radość z możliwości służenia tak dużej liczbie uczestniczek. „Serce się cieszy, że możemy służyć tak ogromnej liczbie kobiet” – podkreślił brat Kacak.

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Zakończyła się Mszą Świętą w sanktuarium w Starej Błotnicy. Rycerze Kolumba zadbali o komfort uczestniczek, zapewniając im okolicznościowe emblematy, opaski odblaskowe, gorący posiłek oraz napoje na wszystkich postojach.

Fot. Michał Bożek