Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Nowa wystawa na „Galerii na Płocie”

Nowa wystawa na „Galerii na Płocie”. Dzięki niej możemy zapoznać postać Janusza Kusocińskiego.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia nastąpiła wymiana wystawy na Galerii na Płocie znajdującej się przy deptaku na ulicy Nadrzecznej 64 w Jedlni-Letnisku.

Tym razem podczas świątecznych i noworocznych spacerów będzie można zapoznać się z postacią Janusza Kusocińskiego. Ten wybitny polski lekkoatleta, złoty medalista olimpijski z Los Angeles, był także kapralem Wojska Polskiego, obrońcą Polski w 1939 roku, a od początku okupacji zaangażował się w działalność konspiracyjną.

Aresztowany w marcu 1940 roku, torturowany i brutalnie przesłuchiwany przez kilka miesięcy, został rozstrzelany przez Niemców w pobliżu Palmir, w Puszczy Kampinoskiej, w ramach akcji AB, mającej na celu eksterminację polskiej inteligencji. Razem z nim rozstrzelano m.in. Macieja Rataja, marszałka Sejmu w II Rzeczypospolitej, Tomasza Stankiewicza, kolarza, wicemistrza olimpijskiego z igrzysk w Paryżu w 1924 roku w kolarstwie, czy Mieczysława Niedziałkowskiego.

Janusz Kusociński jest patronem licznych szkół i ulic, w tym ulicy w Radomiu.

Co ciekawe, w 1936 Janusz Kusociński brał udział w zawodach lekkoatletycznych na stadionie Prochu w Pionkach. Startował w tych zawodach również Pan Józef Jaworski, mieszkaniec Jedlni-Letniska – lekkoatleta i hokeista.

Źródło: Ogród z historią – Nadrzeczna 64