Plany rewitalizacji dawnego budynku Fabryki Broni w Radomiu, gdzie miało powstać centrum konferencyjno-wystawiennicze „Forum Radom”, zostały zawieszone. Inwestycja, której koszt szacowano na 500 mln zł, miała być jednym z największych projektów rewitalizacyjnych w regionie.
W czerwcu 2023 roku na łamach naszego portalu informowaliśmy, że dawny budynek Fabryki Broni w Radomiu zostanie odnowiony. Na ten cel planowano przeznaczyć nawet 500 mln zł. Agencja Rozwoju Przemysłu liczyła na pozyskanie dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy, jednak to się nie udało.
W ostatnim czasie jeden z mieszkańców Radomia, Mariusz Skowroński, skierował do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej długo planowanej inwestycji.
Radomianin pytał m.in. o aktualny etap realizacji inwestycji, ostateczny koszt przebudowy, koszt opracowania koncepcji przez pracownię Nizio Design International, a także o termin ogłoszenia przetargu oraz przewidywany czas realizacji rewitalizacji.
W odpowiedzi ARP poinformowała, że działania związane z rewitalizacją budynku dawnej Fabryki Broni „Łucznik” są zawieszone z powodu braku pozyskania środków finansowych.
Przypomnijmy, że projekt miał być finansowany ze środków zewnętrznych pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy (Instrument Zielona Transformacja Miast) oraz przy wsparciu dedykowanej Państwowej Instytucji Kultury, którą miało powołać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Należy podkreślić, że środki z KPO są głównie przeznaczone dla jednostek samorządu terytorialnego, a regulamin uzyskiwania tych środków, udzielanych w formie pożyczek, nie przewiduje pełnego umorzenia
wyjaśniła ARP.
Ze względu na brak finansowania z KPO oraz odmowę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie utworzenia Państwowej Instytucji Kultury w budynku dawnej Fabryki Broni, realizacja inwestycji została wstrzymana. Ministerstwo w styczniu 2024 roku odmówiło wniosku złożonego pod koniec 2023 roku, uzasadniając to brakiem planów tworzenia nowych instytucji kultury. Stanowisko to zostało podtrzymane w maju 2024 roku.
ARP podkreśliła, że brak funduszy na rewitalizację oznacza, iż termin przetargu oraz czas realizacji projektu nie mogą zostać określone. Obecnie ARP nie planuje realizacji nowych projektów w Radomiu.
Co więcej, ARP wskazała, że w Radomiu posiada 5 800 m² powierzchni produkcyjnej oraz 1 400 m² powierzchni biurowej, które są wynajmowane w segmentach po około 200 m². Spadek zainteresowania najmem takich powierzchni, związany m.in. ze wzrostem popularności pracy zdalnej i hybrydowej, wpływa na brak nowych inwestycji. ARP koncentruje się obecnie na zagospodarowaniu dostępnych przestrzeni. Dopiero po ich wynajęciu może rozważyć nowe projekty.