Historia Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

42. rocznica wybuchu strajku na WSI

Pod tablicą upamiętniającą strajk Wyższej Szkoły Inżynierskiej złożono kwiaty. Dziś mija 42. rocznica tego wydarzenia.

W czwartek, 26 października 2023 roku złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. Protest ten był najdłuższym ze wszystkich ówczesnych strajków w PRL i stał się impulsem dla ogólnopolskiego strajku środowisk akademickich, nazwanego Strajkiem Radomskim.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, studenci i sympatycy stowarzyszenia Październik 81.

Stowarzyszenie powstało dla upamiętnienia strajku pracowników i studentów w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, rozpoczętego w październiku 1981 r.

– Próbujemy zachować pamięć o tamtych wydarzeniach i przypomnieć po latach ogromne znaczenie najdłuższego w historii Polski strajku w walce o wolność i suwerenność narodu polskiego

Informują członkowie stowarzyszenia.

W trakcie wydarzenia głos zabrała także Teresa Ewa Opoka, autorka reportażu pt.: Spotkałem tam ludzi lepszych od siebie. Jest to reportaż biograficzny o ludziach pokolenia Solidarności ze środowiska akademickiego – pracownikach naukowych i studentach z NZS. Jej bohaterowie opowiadają co działo się w ich życiu po ogłoszeniu stanu wojennego i dalej, i później – aż do chwili obecnej.

Książka dostępna jest TUTAJ.

Powodem do rozpoczęcia strajku była sytuacja w Wyższej Szkole Inżynieryjnej w Radomiu, gdzie władze mianowały rektora Michała Hebdę bez spełnienia wymaganych procedur i łamiąc wszelkie zawarte porozumienia.

Uczestnicy strajku na początku mieli cztery postulaty. Potem pojawiło się ich kilkanaście. Głównie dotyczyły one reformy samorządności i prawa akademickiego w Polsce.

Uczestników strajku, studentów i pracowników, spotkały później represje. Przykładowo dr Zbigniew Kuźmiuk, dziś europarlamentarzysta, aż roku 1989 nie mógł ubiegać się o zatrudnienie na uniwersytecie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.