Radom i okolice Społeczeństwo

Policyjny pies tropiący Nadit odnalazł zaginionego mężczyznę

Policyjny pies tropiący Nadit pomógł mundurowym w odnalezieniu zaginionego mężczyzny. Czworonożny funkcjonariusz doprowadził policjantów na parking na jednym z osiedli w Radomiu, gdzie w samochodzie siedział zaginiony 75-latek.

Rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Radomiu Justyna Jaśkiewicz poinformowała w czwartek, że w weekend policjanci otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 75-latka. Rodzina poinformowała, że mężczyzna nie wrócił do domu i nie ma z nim kontaktu.

Mundurowi sprawdzali każdy ślad i sygnał mogący pomóc w odnalezieniu zaginionego. Ustalono, że mężczyzna widziany był na osiedlu Michałów. W poszukiwania włączono także psa tropiącego.

– 5-letni owczarek belgijski Nadit – po zapoznaniu się z zapachem z odzieży przekazanej przez rodzinę zaginionego mężczyzny – pomimo trudnych warunków atmosferycznych podjął trop. Doprowadził swojego przewodnika do jednego z zaparkowanych aut, gdzie siedział zaginiony mężczyzna

przekazała rzeczniczka. 75-latek wrócił do domu pod opiekę rodziny.

To kolejny w ostatnim czasie sukces psa tropiącego z garnizonu mazowieckiej policji. W połowie października w lesie w pow. szydłowieckim (Mazowieckie) czworonożny funkcjonariusz Nadir odnalazł w lesie kobietę, która zgubiła się podczas grzybobrania.

W marcu policyjny pies Ebra doprowadził mundurowych do mężczyzny, który włamał się do garażu przy nowo wybudowanym domu w pow. sochaczewskim. Z kolei 2-letnia Alfa wytropiła sprawców włamania do automatu myjni samochodowej i domku letniskowego w pow. lipskim, gdzie łupem złodziei padła kaseta z pieniędzmi, telewizor, wiatrówka oraz kilkanaście butelek wódki.

Policyjne psy wspierają także funkcjonariuszy przy poszukiwaniu osób zaginionych, w patrolach, konwojach czy zabezpieczaniu imprez masowych, np. meczów. Osobną grupę stanowią psy służące do wyszukiwania zapachu materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Inne czworonogi potrafią wyczuć obecność narkotyków. Są także psy do wyszukiwania zwłok ludzkich na lądzie lub w wodzie. Z kolei psy bojowe wspierają jednostki kontrterrorystyczne. W garnizonie mazowieckim policji służy obecnie prawie 40 czworonogów. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ apiech/