Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Poznaliśmy laureata konkursu kompozytorskiego Arboretum

Alessandro Grego z Włoch, autor kompozycji „El mar de l’eterno”, zwyciężył w V Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego „ARBORETUM”.

Nagrodę publiczności zdobył Polak Marcin Jachim za utwór „Fantazja na orkiestrę smyczkową”. W tym roku kompozytorzy z całego świata zgłosili do konkursu 94 partytury. Jurorzy zakwalifikowali do ścisłego finału sześć z nich.

Finałowych utworów, w wykonaniu Radomskiej Orkiestry Kameralnej, można było wysłuchać w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych.

– Pamiętam słowa Krzysztofa Pendereckiego, który stwierdził, że Radom jest najlepszym miejscem do organizacji tego konkursu. Cieszę się, że nasze miasto może być miejscem, w którym w sposób szczególny wspominamy wielkiego polskiego kompozytora. Słowa maestro są dla mnie też wielkim zobowiązaniem, do tego by rozwijać radomską kulturę, a przede wszystkim rozwój młodych talentów

mówił podczas finałowego koncertu prezydent Radosław Witkowski.

W tym roku Arboretum wróciło do Radomia po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią oraz śmiercią Krzysztofa Pendereckiego – patrona i głównego jurora konkursu.

Rolę przewodniczącej jury objęła jego uczennica i ważna postać polskiej kultury muzycznej Joanna Wnuk-Nazarowa.

Źródło: UM Radom