Radom i okolice

Przysięga żołnierzy WOT na zamku w Iłży [+FOTO]

Zobowiązali się do sumiennej służby, a w razie potrzeby – gotowości walki za wolność ojczyzny. Kolejni żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę na sztandar 6MBOT. Uroczystość odbyła się w sobotę, 22 października na Zamku Biskupów Krakowskich w Iłży.

Duże potrzeby – dodatkowy nabór

Z uwagi na duże zainteresowanie służbą oraz formowanie nowych pododdziałów w 6MBOT przeprowadzone zostało dodatkowe wcielenie.  W ramach październikowego naboru szeregi 6 Mazowieckiej Brygady OT zasiliło blisko stu żołnierzy. Część z nich szkolenie podstawowe i wyrównawcze przechodzi w trybie weekendowym, cześć szkoliła się stacjonarnie.

Przysięga na zamkowym dziedzińcu

22 października uroczystą przysięgę wojskową złożyło ponad 30 ochotników stacjonarnego szkolenia podstawowego.

– Od zawsze marzyłam o wojsku, dodatkowo sytuacja na świecie jest niepewna, więc tym bardziej trzeba wypełnić swój obywatelski obowiązek – mówi szer. Daria Stępniak i przekonuje: – Kobiety doskonale dają sobie radę – i fizycznie, ale również psychicznie. Naprawdę nie ma z tym problemu.

Zadowolenia z decyzji o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej nie kryje szer. Bartłomiej Chmielewski. – Podczas szkolenia chciałem się sprawdzić. Bywały trudne momenty, ale trzeba było się zmotywować i wytrwać. Teraz, już po przysiędze czuję zaszczyt i dumę z tego, że mogę nosić mundur żołnierza Wojska Polskiego i służyć ojczyźnie.

Żołnierze złożyli uroczystą przysięgę, teraz przed nimi służba wojskowa. – W mojej ocenie wasza postawa to wyraz współczesnego patriotyzmu. Dziękuję wam za ten krok – wstąpienie w szeregi Wojska Polskiego, poświęcenie czasu, zaangażowanie i chęć służby Polsce. Do zobaczenia na szkoleniach – mówił do nowych żołnierzy płk Witold Bubak – dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po raz pierwszy w historii 6MBOT przysięga odbyła się na zamkowym dziedzińcu. – Dzisiejsza przysięga składana w tak trudnych czasach pokazuje, że jesteście w stanie oddać to, co najważniejsze dla obrony kraju, za co bardzo wam dziękuję – zwrócił się do żołnierzy burmistrz miasta i gminy Iłża – Przemysław Burek.

Jeszcze raz w tym roku

Październikowy nabór był przedostatnim w tym roku. Ostatnie szkolenie podstawowe w 2022 roku rozpocznie się któregoś tam listopada, a jego zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa, podczas której przysięgać na sztandar będą również żołnierze z trwającego szkolenia weekendowego. Szczegółowych informacji udzielają rekruterzy, do których numery można znaleźć na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.