Już jutro, 25 czerwca, Radom stanie się miejscem głównych obchodów 50. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76. W programie znalazły się uroczystości patriotyczne, msza święta oraz wyjątkowe wydarzenie – wkopanie kapsuły czasu, która zostanie otwarta dopiero za pół wieku!
Centralnym punktem obchodów będzie uroczysta msza święta, która rozpocznie się o godzinie 18:00 przy pomniku upamiętniającym wydarzenia z czerwca 1976 roku, na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego.
Wcześniej odbędą się uroczystości patriotyczne w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Wezmą w nich udział między innymi członkowie Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76.
Zobacz też:
Jednym z najbardziej symbolicznych elementów jubileuszowych obchodów będzie uroczyste wkopanie kapsuły czasu. Wydarzenie zaplanowano na godzinę 12:00 na Placu Corazziego.
– Znajdą się w niej pamiątki i symbole współczesnych czasów, a także materiały związane z Radomskim Czerwcem ’76, które będą świadectwem historii i pamięci o tamtych wydarzeniach dla przyszłych pokoleń
przekazuje Urząd Miasta Radomia.
Kapsuła ma zostać otwarta dopiero podczas obchodów 100. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76, czyli w 2076 roku.
Przypomnijmy, że Radomski Czerwiec ’76 uznawany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń na drodze Polaków do odzyskania wolności. 25 czerwca 1976 roku przez kraj przetoczyła się fala protestów przeciwko ogłoszonym przez władze PRL podwyżkom cen żywności.
Zobacz też:
Najbardziej dramatyczny przebieg wydarzenia miały właśnie w Radomiu. Przed siedzibą Komitetu Wojewódzkiego PZPR zgromadziło się około 20 tysięcy robotników. Demonstracje przerodziły się w starcia z Milicją Obywatelską i oddziałami ZOMO. Użyto gazów łzawiących i armatek wodnych, a represje wobec uczestników protestu trwały jeszcze przez wiele miesięcy.
Setki osób zostały zatrzymane, pobite i poddane represjom. Wielu uczestników straciło pracę, a część została skazana przez sądy i kolegia do spraw wykroczeń.
Jednocześnie wydarzenia z czerwca 1976 roku uruchomiły proces tworzenia zorganizowanej opozycji demokratycznej. Pomoc prześladowanym robotnikom doprowadziła do powstania Komitetu Obrony Robotników, a w kolejnych latach stworzyła fundament pod narodziny „Solidarności”.
Źródło: UM Radom

