Kronika kryminalna Radom i okolice

Ruszył proces w sprawie wypadku drogowego, w którym zginęła b. posłanka Lucyna Wiśniewska

Lucyna Wiśniewska

Proces w sprawie wypadku drogowego, w którym zginęła b. posłanka i szefowa radomskiego sanepidu Lucyna Wiśniewska, rozpoczął się czwartek w sądzie w Radomiu. Oskarżony o spowodowanie wypadku 59-letni mężczyzna nie przyznaje się do winy.

Na pierwszej rozprawie odczytany został akt oskarżenia. 59-letni mieszkaniec Opatowa (Świętokrzyskie) został oskarżony o umyślne naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Według śledczych, mężczyzna kierując samochodem marki Volvo, wykonał niedozwolony manewr wyprzedzania na oznakowanym skrzyżowaniu, jadąc z nadmierną prędkością, która wynosiła 151 km na godzinę, czym doprowadził do zderzenia z prawidłowo poruszającym się mercedesem, którym kierowała Lucyna Wiśniewska.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza poinformował PAP, że 59-latek nie przyznał się do zarzuconego mu czynu, odmówił składania wyjaśnień, odpowiadał jedynie na pytania swojego obrońcy. „Oskarżony wyraził natomiast żal i skruchę w związku z zaistnieniem wypadku” – powiedział rzecznik. Za zarzucony czyn grozi kara do 8 lat więzienia.

Tragiczny wypadek wydarzył się 30 października ub.r. na drodze krajowej nr 9 w Modrzejowicach, w okolicach Skaryszewa (Mazowieckie). Zginęła w nim szefowa radomskiego sanepidu Lucyna Wiśniewska. Była lekarzem neurologiem. W latach 90. pełniła m.in. funkcję lekarza wojewódzkiego województwa radomskiego. Później została zastępcą dyrektora Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego w Warszawie i Radomiu. Do 2005 r. zajmowała stanowisko zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Należała do współtwórców radomskiej organizacji Środowiska Inicjatywa, działała w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. została wybrana do Sejmu V kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości z okręgu radomskiego. 27 kwietnia 2007 r. przeszła do Prawicy Rzeczypospolitej.

Lucyna Wiśniewska została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ apiech/