Inwestycje Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo

Spór o planowaną budowę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pionkach

W przestrzeni medialnej trwa spór o planowaną budowę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pionkach. Głos zabrał starosta radomski, Waldemar Trelka.

Blisko rok temu informowaliśmy o planowanej budowie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pionkach. Za powstanie uczelni odpowiadać miało ówczesne Ministerstwo Edukacji i Nauki.

– Powoli kończy się budowa nowego Szpitalu Powiatowy w Pionkach, dlatego już teraz szukamy możliwości wykorzystania budynków przy ul. Harcerskiej oraz Sienkiewicza, które już wkrótce pozostaną puste. W budynku przy ul. Harcerskiej będą nadal prowadzone usługi medyczne, ale o innym profilu. Natomiast budynki przy ul. Sienkiewicza mogą stać się siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

informował w marcu 2023 roku Waldemar Trelka, starosta radomski.

Minął rok, a ślad po inwestycji zaginął. W przestrzeni medialnej pojawiały się głosy oburzenia. Wiele osób zarzucało Waldemarowi Trelce niewywiązanie się z obietnic, dlatego sam starosta radomski odpowiedział na zarzuty.

– Jestem gotów spotkać się z nowym ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, aby zaproponować dalsze wsparcie powiatu w utworzeniu szkoły zawodowej w Pionkach. Decyzja była i jest po stronie ministerstwa

przekazuje Waldemar Trelka.

Włodarz powiatu podsumował również fakty dotyczące tej sprawy.

– Wiosną 2023 roku były prowadzone rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji i Nauki, które było zainteresowane rozszerzeniem sieci Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Zaproponowaliśmy przekazanie budynków przy ul. Sienkiewicza 29 w Pionkach dla takiej placówki. Remontem i adaptacją pomieszczeń w budynkach miało zająć się ministerstwo. Nasz warunek był jeden: gdyby ministerstwo zmieniło plany, to budynki muszą wrócić do zasobów powiatu. W kwietniu 2023 roku Rada Powiatu przyjęła uchwałę, która umożliwiała przeniesienia prawa własności budynków jako darowizny na rzecz Państwowej Uczelni Zawodowej po jej utworzeniu. Niedawno otrzymaliśmy pismo z ministerstwa, że jednak nie jest już zainteresowane tworzeniem PUZ w Pionkach. Jako powiat nic nie straciliśmy – nadal jesteśmy właścicielami budynków i nadal zamierzamy utworzyć w nich coś, co będzie służyć mieszkańcom

przekazał za pośrednictwem swojego facebookowego profilu starosta radomski.

Co ciekawe, władze powiatu radomskiego mają pomysły na zagospodarowanie budynków przy ul. Sienkiewicza. Jednym z nich jest stworzenie ośrodka pomocy senioralnej, głównie dla mieszkańców Pionek i okolic, ponieważ społeczeństwo się starzeje.

Inną koncepcją jest utworzenie powiatowego domu dziecka wraz z pogotowiem opiekuńczym. Wszystko zależy od możliwości pozyskania pieniędzy na ten cel z funduszy krajowych lub unijnych.

Źródło: Waldemar Trelka – starosta radomski