Polityka Radom i okolice Społeczeństwo

Starosta odpiera zarzuty ws. dyplomu z Collegium Humanum

Starosta radomski, Waldemar Trelka zabrał głos w sprawie zarzutów dot. dyplomu z Collegium Humanum.

W ostatnim czasie nie milkną echa sprawy dotyczącej dyplomów wydawanych przez Collegium Humanum. Ta uczelnia, założona w Warszawie w 2018 roku, jest jedną z tych, które prowadzą studia podyplomowe MBA. Śledczy, w tym dziennikarze z „Newsweeka”, ustalili, że instytucja ta oferowała szybkie kursy, które umożliwiały zdobycie dyplomu MBA.

Tego typu dyplomy ułatwiają m.in. dostęp do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Początkowo wiarygodność tych dokumentów miały gwarantować także akredytacje zagranicznych uczelni, jednak okazało się, że te instytucje nie posiadały uprawnień do prowadzenia studiów MBA. Wśród absolwentów Collegium Humanum znaleźli się politycy, prezesi oraz członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa, a także oficerowie służb specjalnych i wojskowi dowódcy.

W połowie lutego Ministerstwo Nauki złożyło wniosek do Krajowej Administracji Skarbowej o przeprowadzenie kontroli w Collegium Humanum. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez „Newsweek”, Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) dokonało zatrzymań, w tym kanclerza, kwestora, prorektorki ds. kształcenia podyplomowego oraz rektora tej uczelni. Ponadto, szef resortu nauki, Dariusz Wieczorek, złożył wniosek do Krajowej Administracji Skarbowej o kontrolę w tej uczelni.

Do sprawy odniósł się starosta radomski oraz absolwent uczelni, Waldemar Trelka.

– Jako jeden z wielu zwykłych absolwentów Collegium Humanum jestem zniesmaczony i oburzony próbami utożsamiania wszystkich słuchaczy tej uczelni z oszustami, którzy mieli prowadzić tam „handel dyplomami”. Jako starosta dużego powiatu, zarządzający wieloma jednostkami i mieniem znacznej wartości, miałem nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek do uzupełnienia wykształcenia. Dlatego jak wielu innych studentów uczestniczyłem w zajęciach, brałem udział w zaliczeniach i złożyłem stosowny egzamin. Otrzymałem legalny dyplom w legalnie działającej uczelni, posiadającej odpowiednie akredytacje. Studia były realizowane przez wykładowców akademickich oraz praktyków – prezesów firm, czy członków Rad Nadzorczych spółek giełdowych. Studia MBA w Collegium Humanum ukończyli również prezydenci miast, jak Jacek Sutryk z Wrocławia, czy Łukasz Molenda, obecny wiceprezydent Radomia z Polski 2050 Szymona Hołowni. Dyplom tej uczelni mają także politycy czy działacze Platformy Obywatelskiej, jak Dawid Ruszczyk z Radomia czy wiceminister edukacji Henryk Kiepura z Polskiego Stronnictwa Ludowego

przekazał Waldemar Trelka.

Starosta poinformował również w swojej wypowiedzi, że sam fakt studiowania na uczelni nie oznacza automatycznie, że każdy posiadacz dyplomu tej szkoły zdobył go w sposób nieuczciwy. Wyraził on również przekonanie, że takie generalizacje są nieuzasadnione.

Dodał ponadto, że dalsze insynuacje i pomówienia w jego kierunku spotkają się z odpowiednią reakcją prawną.

Źródło: Facebook / Waldemar Trelka – starosta radomski