O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Startują „Wakacje z WOT” w 6MBOT

Już 1 lipca ponad 160 ochotników rozpocznie szkolenie podstawowe w ramach naboru do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Szesnastka” rozpocznie się w szóstą rocznicę utworzenia Brygady. Lipcowe szkolenie podstawowe i wyrównawcze będzie rekordowe pod względem ilości kandydatów. Łącznie około 200 kandydatów zasili Brygadę. 

Szkolenie podstawowe potrwa 16 dni, podczas których ochotnicy, pod okiem starszych stażem i doświadczeniem instruktorów poznawać będą podstawy wojskowego rzemiosła. W tym czasie sprawdzą swoją wytrzymałość fizyczną, poznają zasady zachowania na polu walki i posługiwania się bronią. Zapoznają się również ze strukturą wojskową, obowiązującymi regulaminami czy zieloną taktyką. Szkolenie zakończy pętla taktyczna – egzamin sprawdzający nabytą wiedzę.  Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, którą złożą żołnierze.  

Po ośmiu dniach, do żołnierzy z „16″ dołączą rezerwiści, którzy przysięgę mają już za sobą. W ramach szkolenia wyrównawczego odświeżą zdobytą dotychczas wiedzę.   

– Bardzo się cieszę, że tylu kandydatów chce zasilić nasze szeregi – prawie 200 osób to imponujący wynik – mówi dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Witold Bubak i dodaje: – To dla nas ważne i w pewien sposób symboliczne, że tak liczna „Szesnastka” rozpocznie się właśnie 1 lipca – w dniu, w którym utworzona został Nasza Brygada. Pokazuje to, że mimo upływu czasu nasza jednostka wciąż jest atrakcyjna dla osób, które chcą wstąpić do wojska.

Lipcowe wcielenie odbywa się w ramach akcji „Wakacje z WOT”. Ogólnopolski projekt wystartował w 2019 roku. 6MBOT organizuje „Wakacje z WOT” regularnie, a taki sposób spędzenia wakacji cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Celem akcji jest umożliwienie wstąpienia w szeregi wojska uczniom, studentom, nauczycielom czy wykładowcom, którzy w czasie roku szkolnego i akademickiego nie mają możliwości wzięcia udziału w szkoleniach.  

Uroczysta przysięga wieńcząca lipcowe szkolenie odbędzie się w niedzielę, 16 lipca w Książenicach. Średnia wieku uczestników szkolenia to 22 lata, a 16% stanowią kobiety. Ochotnicy służbę odbywać będą w batalionach w Książenicach, Radomiu, Nowym Mieście nad Pilicą i w Pomiechówku.