Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Religia Społeczeństwo Wyróżnione Zdjęcia

Tłumy radomian pokłoniły się Jezusowi na Orszaku Trzech Króli [+FOTO]

Tysiące radomian uczestniczyło po raz dwunasty w Orszaku Trzech Króli.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. odprawionej przez biskupa Marka Solarczyka w radomskiej farze. W homilii kapłan zachęcał wiernych, aby uroczystość Objawienia Pańskiego była znakiem i nadzieją dla wszystkich, że chcemy być tymi, którzy doświadczyli mocy Bożego błogosławieństwa, bliskości i wsparcia samego Boga.

Niech ta uroczystość odnowi naszą nadzieję, że jest to możliwe. Niech ożywi naszą wiarę, że w tym trwamy. I niech przyniesie obfite owoce miłości Boga, która będzie się wypełniała poprzez nasze poświęcenie

mówił biskup radomski.

Tematem głównym tegorocznego Orszaku Trzech Króli były jasełka ze względu na przypadającą w okresie Bożego Narodzenia osiemsetną rocznicę pierwszego przedstawienia jasełkowego zaaranżowanego przez Świętego Franciszka w Greccio we Włoszech. Hasło Orszaku Trzech Króli 2024 „W jasełkach leży!” jest fragmentem XVII – wiecznej kolędy pt. „Nowy rok bieży” zapraszającej do oddania chwały małemu Dzieciątku leżącemu w żłobie w otoczeniu wołu i osła, anieli i królów. W kolędzie tej zawiera się cała idea Orszaku Trzech Króli, a wers „królowie jadą z wielką gromadą” jest niczym obraz z dorocznych ulicznych jasełek.

Po Mszy na Rynku odczytano „Edykt Cezara Augusta”, po czym Orszak wyruszył w kierunku Placu Corazziego, aby pokłonić się Jezusowi Chrystusowi w symbolicznej szopce.

Orszak prowadzili pięknie ubrani Trzej Królowie, ułani, a także Beduini prowadzący osiołki. Po drodze zaprezentowano sceny bożonarodzeniowe przygotowane przez Bractwo Kurkowe, Teatr Resursa, Dzienny Dom Senior+, Warsztaty Terapii Zajęciowej Leśniczówka, a także młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 18.

Na zakończenie Orszaku odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Umocnieni”.

Orszaki Trzech Króli przeszły m.in. w Kozienicach, Pionkach, Zwoleniu, Lipsku, Jedlińsku, Szydłowcu, Drzewicy, Końskich, Skarżysku-Kamiennej i Wierzbicy. W sumie w Polsce i na świecie Orszaki przeszły w niemal 900 miejscowościach.

W organizację przedsięwzięcia w naszym mieście zaangażowały się radomskie rady parafialne Rycerzy Kolumba. O całość organizacyjną kolejny raz zadbał ks. Gabriel Marciniak, proboszcz parafii MB Bolesnej (os. Obozisko).

Dla uczestników wydarzenia w Radomiu Rycerze Kolumba przygotowali 7, 5 tys. koron, tysiąc balonów oraz 1,5 tys. chorągiewek. W całej Polsce w tych niezwykłych jasełkach wzięło udział ok. 3 mln ludzi. 

Relację z zeszłorocznego Orszaku odnaleźć można tutaj:

Piękna tradycja

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek zrodziła się w 2005 r. w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Tam na zwykłej szkolnej scenie w bardzo skromnych warunkach dzieci przedstawiały Bożonarodzeniowe scenki. W 2008 r. zdecydowano, żeby szkolne jasełka udoskonalić i przenieść na deski warszawskiego teatru Buffo, aby mogło w nich brać udział więcej dzieci i by mogło je zobaczyć więcej osób. Przedstawienie zostało życzliwie przyjęte przez wszystkich, także przez media. W końcu w 2009 r. postanowiono wystawić jasełka na ulicach Warszawy i do wspólnego świętowania zaprosić mieszkańców stolicy a także turystów. W tym samym roku orszak Trzech Króli przeszedł również ulicami Torunia.

Fundacja Orszak Trzech Króli jest inicjatorem orszaku, o którym sama pisze, że to największe uliczne jasełka na świecie. Pojedyncze pochody odbywają się tego dnia nawet w takich krajach jak Ekwador, Kamerun, Czad, Uganda czy Zambia.

Uczestników uroczystych orszaków pozdrawiał podczas modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty Benedykt XVI, a potem kontynuował tę tradycję obecny papież Franciszek.

Od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

Więcej na temat historii orszaku Trzech Króli w Polsce tutaj.