Polska i świat

W 2023 r. rozpocznie się budowa Portu Solidarności

Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała poinformował, że w połowie 2023 r, rozpoczną się pracy przy budowie Portu Solidarności.

Jednakże najpierw rozpoczną się pracę budowlane tunelu dla Kolei Dużych Prędkości w Łodzi. Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu wybrano firmę, która zaprojektuje CPK. Umowę zawarto z konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold Limited, które zostało wybrane na głównego projektanta architektury, czyli Master Architektem. Firma opracuje projekt terminala, dworca kolejowego i dworca komunikacyjnego. Koszt ma wynieść 696 mln złotych. Do głównych zadań Master Architekta należy zaprojektowanie terminala pasażerskiego, dworca kolejowego i węzła transportowego. Wartość umowy (wraz z jej zakresem objętym prawem opcji) wynosi netto 696 mln zł. Dodatkowo konsorcjum pod przewodnictwem Foster + Partners będzie uczestniczyć w konsultacjach CPK z kluczowymi interesariuszami i potencjalnymi generalnymi wykonawcami. Projekt ma być gotowy w połowie 2023 r.

W ramach projektu CPK w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany prot lotniczy sol, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe takie jak węzeł w bezpośredniej bliskości lotniska i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK ma zostać wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

źródło informacji: forsal.pl