Polska i świat Wiadomości

W 2023 r. wzrośnie VAT na paliwo. Według prezesa Orlenu nie wpłynie to na cenę benzyny

Od 1 stycznia 2023 r. podatek VAT na paliwa wzrośnie do 23%. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek twierdzi, że nie wpłynie to na cenę benzyny.

Prezes Daniel Obajtek twierdzi, cena benzyny na stacjach paliw nie ulegnie zmianom. Zapewnił, że Orlen robi wszystko by koszt paliwa był na podobnym poziomie do obecnego i na stabilnym poziomie. Według Obajtka ważnym elementem uodparniającym koncern na wahania otoczenia jest zróżnicowanie obszarów działalności poprzez budowę silnej multienergetycznej firmy. Zaznaczył, że efekty synergii zrealizowanych fuzji są już widoczne w obszarach zakupu ropy i gazu, logistyki i optymalizacji kosztów produkcji. Stwierdził, że obecnie w Polsce kierowcy mogą tankować najtaniej spośród większości krajów Unii Europejskiej. Prezes PKN Orlen przypomniał również, że firma od kilku lat konsekwentnie dywersyfikuje dostawy ropy do Polski.

Mimo wszystko zastrzegł, że obecnie na poziom cen paliw największy wpływ mają notowania gotowych paliw i kurs dolara, a nie samej ropy. Prezes Orlenu dodał, że firma nie może działać w oderwaniu od rynku. Przytoczył w tym przypadku sytuację węgierskich kierowców, gdzie w wyniku nadmiernej ingerencji tamtejszego rządu w ceny paliw, na Węgrzech nie tylko zabrakło paliw, ale też są one droższe niż w Polsce.

Źródło informacji: 300gospodarka