Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

W Radomiu powstanie nowe miejsce do wypoczynku?

W Radomiu powstanie nowe miejsce do wypoczynku? Wodociągi Miejskie mają plan na zagospodarowanie terenów dawnej radiostacji na Wacynie.

Radiostacja na radomskim Wacynie przez blisko 90 lat wpisywała się w panoramę zachodniej części miasta. Maszty postawione w latach 1929-1938 spełniały wiele ważnych funkcji, m.in. pozwalały na nadawanie programu Polskiego Radia dla Polonii w USA, a także odpowiadały za utrzymywanie kontaktu ze statkami dalekomorskimi.

W 2013 roku zdecydowano się na wyburzenie dwóch z czterech stumetrowych masztów, a cztery lata później spółka zarządzająca nieruchomością sprzedała istotną część terenu deweloperowi.

Obecnie na obszarze radiostacji zachował się tylko jeden maszt, a powstające w pobliżu osiedle Idea nadal dynamicznie się rozwija. Niemniej jednak, południowa część działki, szczególnie ta przy ul. Przytyckiej, pozostaje nadal niezagospodarowana. Plan na zagospodarowanie jej mają Wodociągi Miejskie.

Poznańskie biuro Zeneris Projekty poinformowało, że planuje stworzyć tam osiem zbiorników retencyjnych. Będą one ulokowane wzdłuż rowu odwadniającego tę działkę. Zbiorniki, zostaną ułożone w układzie paciorkowym, czyli jeden za drugim.

Ciągnąc się będą ze wschodu na zachód przez całą szerokość działki, od ul. Listopadowej do ul. Uniwersyteckiej. Różnić się będą jednak wielkością, a dwa z nich, pierwszy i czwarty, osiągną maksymalne wypełnienie o powierzchni lustra wody wynoszącej odpowiednio 3439 i 3873 mkw.

Gdy wszystkie zbiorniki będą maksymalnie wypełnione, zajmą obszar około 1,7 ha, co sprawi, że będą niemal równie rozległe jak zbiorniki zbudowane na osiedlu Nad Potokiem w ubiegłym roku.

Okolice zbiorników wodnych na Wacynie uatrakcyjnić ma ścieżka pieszo-rowerowa oraz sprzęt do rekreacji m.in. siłownia, boisko do siatkówki oraz stoły do tenisa.

Co ciekawe, powstać ma tam też kynopark, czyli plac zabaw dla psów.

Wodociągi Miejskie czekają na oferty przetargowe do 21 grudnia 2023 roku. Zwycięzca przetargu będzie miał 18 miesięcy na wykonanie zleconych prac.