Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym rusza szkoła rodzenia

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym rusza szkoła rodzenia

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym rusza szkoła rodzenia. Cykl szkoleń zacznie się w styczniu i obejmuje 10 spotkań. 

Na początku 2023 roku Centrum Rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego otworzy szkołę rodzenia. Zarówno przyszłe mamy, jak i ojcowie mogą uczestniczyć w wykładach, a także ćwiczeniach przygotowujących do porodu i powrotu do formy po porodzie. Dla komfortu przyszłych mam przygotowano nowoczesną salę do ćwiczeń, która wyposażona jest m.in. w materace, drabinki, piłki lekarskie, kliny, rolki. 

– Nauczymy panie przyjmowania pozycji wertykalnych w czasie porodu, które mają skrócić okres porodu i zmniejszyć ból, a także technik oddychania w poszczególnych fazach porodu. Będziemy prowadzić naukę ćwiczeń przeciwzakrzepowych oraz przeciwobrzękowych kończyn dolnych. Będą ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, poprawiające sylwetkę, zmniejszające dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa – mówi Małgorzata Mijas kierownik Zakładu Rehabilitacji Dziennej w Centrum Rehabilitacji.

– W szkole rodzenia będą spotkania z ginekologiem i neonatologiem. Oferujemy też w wizytę na sali porodowej i w oddziale położniczym – mówi Agnieszka Nocoń oddziałowa Oddziału Ginekologiczno- Położniczego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Podczas spotkań z lekarzem neonatologiem, porozmawiamy o rozwoju noworodka, fizjologii. Zaplanowane są też ćwiczenia z kąpieli noworodka. Jest spotkanie z psychologiem.

Kurs w szkole rodzenia składa się z 10 spotkań. Dołączyć można w dowolnym momencie lub wziąć udział tylko w części wykładów i ćwiczeń. 

– Poród jest rzeczą naturalną, fizjologiczną. Nie możemy się go bać, musimy się tylko dobrze przygotować – mówi Jacek Nita, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. – Strach pojawia się wtedy, kiedy człowiek nie wie, nie jest świadomy. Jesteśmy po to, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania: łatwe i trudne. 

– Opowiemy o okresie adaptacyjnym. O tym, że nie zawsze rodzą się zdrowe dzieci. Rodzice muszą być gotowi na różne scenariusze, które mogą wydarzyć się w trakcie porodu. Im bardziej pacjentka jest świadoma i zdyscyplinowana, tym poród przebiega naturalniej i bezpieczniej – mówi Magdalena Firlej, kierownik oddziału neonatologii w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. 

Rehabilitanci zachęcają, by do Szkoły Rodzenia uczęszczały kobiety od 24. tygodnia ciąży. 

Źródło: RSS