Radom i okolice

Wakacje na poligonie czyli szkolenia 6MBOT

Szkolenia 6MBOT cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Te aktualne są dotąd najliczniejsze. W sobotę, 13 sierpnia blisko 140 żołnierzy dołączyło do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wakacyjne szkolenia 6MBOT

Pierwszy dzień szkolenia żołnierze spędzili na terenie 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, gdzie otrzymali niezbędny ekwipunek oraz przeszli szereg szkoleń. Następnie ruszyli do podwarszawskiej jednostki, gdzie będą nabywać i doskonalić umiejętności taktyczne i strzeleckie. Największy nacisk podczas szkolenia położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna czy topografia.  
Po ośmiu dniach do ochotników dołączą rezerwiści, którzy przysięgę wojskową mają już za sobą, a na poligonie będą doskonalić swoje wojskowe rzemiosło, by wrócić do czynnej służby. 

Kto może wziąć udział w szkoleniach 6MBOT?

Wakacje w koszarach to kandydatura do służby w 6MBOT. Wydawać by się mogło, że inicjatywa przyciągnie młodych ludzi, uczniów i studentów, jednak nie tylko oni są zainteresowani naborem. Aktualnie najmłodsi mają po 18 lat, najstarsza kobieta – 48 lat, natomiast mężczyzna – 51 lat. 

Przyszli żołnierze reprezentują różne środowiska, a życiu cywilnym zajmują się różnymi dziedzinami. Wśród nowo wcielonych znalazło się m.in.: kilku nauczycieli, dyżurny ruchu kolejowego, prezes zarządu aptekarzy czy emerytowany oficer policji. Sport to ważny aspekt służby w Wojsku Polskim, a w szeregi WOT niebawem zostaną włączeni wielokrotny mistrz Polski i wicemistrz świata w brazylijskim jiu-jitsu, tegoroczny medalista Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów oraz wicemistrz Polski w kulturystyce.   

Szkolenia 6MBOT jeszcze w tym roku 

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w tym roku organizuje jeszcze dwa szkolenia podstawowe dla osób, które nie mają wojskowego doświadczenia, w termiach: 8-9.10.2022 r. (w systemie weekendowym), 19.11 – 4.12.2022 r. 

Zainteresowani mogą skorzystać z kilku sposobów rekrutacji. Jednym z nich jest kontakt z rekruterem ze swojego powiatu, poprzez stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Można także skorzystać z infolinii rekrutacyjnej WOT dzwoniąc pod numer 800-696-077 lub platformy e-PUAP. Z myślą o kandydatach została utworzona również strona internetowa poświęcona rekrutacji www.zostanzolnierzem.pl 

 

 

źródło i foto: 6MBOT