Kultura i rozrywka Radom i okolice

Wernisaż wystawy „Gegen die Wand”

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza na kolejny wernisaż w tym miesiącu.

Sebastian Krok (ur. 1985, Radom) –  absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza (2014). Obecnie pracuje jako asystent w tejże pracowni. Laureat licznych nagród, m.in: Grand Prix 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 w Bielsku-Białej; Grand Prix w Pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Szkół Artystycznych, Alberti- na FiSAD 2015 w Turynie; Grand Prix 25. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2015 w Legnicy.

Artysta porusza się w materii, niosącej w sobie  własny ciężar, będący zapisem traum i emocji. Nadając nowe życie  wyrzuconym materiałom: szpitalnym pościelom, i zezłomowanym karoseriom samochodowym, przetwarza  je w obrazy. Sebastian Krok wykorzystuje bagaż pamięci tych przedmiotów, by wyrazić swoje krytyczne spojrzenie na relacje społeczne.

Tytuł wystawy „Gegen die Wand” został zaczerpnięty z obrazu Fatiha Akina z 2004 roku pod tym samym tytułem (polski tytuł „Głową w mur”). Bohaterowie filmu nie są w stanie dostosować się do otaczającej rzeczywistości. Uderzają zatem metaforycznie oraz dosłownie w ścianę. Podobnie jest z instalacjami Kroka, przedstawiają one bowiem metafizyczny dramat wszelkich konfrontacji z życiem. Karoserie zestawione z malarsko-rzeźbiarskimi obiektami dają poczucie zderzenia. Ucieczka od codzienności jest głównym tematem artystycznych rozmyślań, dlatego na obrazach często widnieją narkotyczne wizje o słonecznych krajach.

Sebastian Krok tworzy turbowersje, aby spotęgować metafizyczną psychoaktywną ucieczkę, która może rozbić białe światło nie na wszystkie kolory tęczy, na kakofonię kolorów, odzwierciedlającą reakcję mózgu na psychostymulanty i farmaceutyki, które często są jedyną możliwością przetrwania po zderzeniu z rzeczywistością.

Wspomnienie obrazów i kolorów, które zobaczył Krok odbijają się w jego sztuce zarówno w formie abstrakcji, jak i figuracji. Pamięć jest dla artysty ważnym zagadnieniem, dlatego wykorzystuje wspomnienia zapisane w materiałach, którymi się posługuje (zużyte pościele, powypadkowe karoserie samochodowe). Poprzez kolor Sebastian Krok nadaje nowe znaczenie wybranym przez siebie materiałom. Przedstawienia ludzkie i zwierzęce, których używa w swoim malarstwie, czerpie ze znaków drogowych, zdjęć stockowych i kadrów filmowych.

Wernisaż: 14.10.2022 roku, godz.18.

Wystawa czynna do 27.11.2022 roku 

Źródło informacji i foto: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”