Historia Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Zdjęcia

Wiemy, jak będzie wyglądał pomnik Radomskiego Czerwca ’76 [+FOTO]

W sobotę, 24 czerwca w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia” zaprezentowano makietę przedstawiającą pomnik upamiętniający protesty robotników, jakie miały miejsce w czerwcu 1976 roku w Radomiu.

Inicjatorem budowy pomnika jest Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76. Stanisław Kowalski, prezes stowarzyszenia, nie krył wzruszenia, gdy zabrał głos podczas uroczystego odsłonięcia makiety. Powiedział, że jest to dla niego bardzo ważna chwila, na którą czekał wiele lat. Zaznaczył, że nie ogłaszano konkursu na wygląd pomnika, ponieważ sami uczestnicy tych wydarzeń najlepiej wiedzieli, co chcą, by on przedstawiał.

Pomnik przedstawia wózek akumulatorowy, na którym jedzie 18 robotników. Jeden z nich trzyma flagę. Będzie on odlany z brązu i stanie przy ulicy 25 Czerwca, między siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu a Zespołem Szkół Samochodowych. Autorami projektu pomnika i zagospodarowania jego otoczenia są Piotr Ukleja i Tomasz Łukaszczyk.

Obecny podczas odsłonięcia makiety był także prezydent Radomia, Radosław Witkowski. Prezydent podkreślił, że musimy zaznaczać naszą radomską tożsamość, a budowa pomnika to kolejny krok ku temu.

Jest szansa, że prace przy budowie pomnika ruszą jeszcze w tym roku.

 

Fot. Karolina Kozieł

Postaw mi kawę na buycoffee.to