Za nami 48. rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza. W Pelagowie odbyły się uroczystości upamiętniające polskiego księdza uznawanego za symbol walki i sprzeciwu wobec komunizmu.
W niedzielę, 18 sierpnia 2024 roku, w Pelagowie (gmina Kowala) odbyły się uroczystości upamiętniające 48. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza. Wydarzenie zainaugurowała Msza Święta odprawiona w kościele Matki Bożej Częstochowskiej przez bp. Marka Solarczyka.
Obecni na liturgii modlili się w intencji rychłej beatyfikacji ks. Romana Kotlarza oraz pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników.
– Można powiedzieć, że Bóg w swojej mądrości zbudował dom poprzez tego kapłana, sługę Bożego, poprzez jego życie, bliskich, jego człowieczeństwo. Zbudował ten dom, wyciosał te kolumny, pokazując jego piękno i wartość, również przez jego wierność w posłudze kapłańskiej, ofiarność i gotowość, szczególnie w tym, co wyraziło się 25 czerwca 1976 roku. To jest tajemnica każdej Eucharystii, szczególnie tego dnia, aby przyjąć zaproszenie – chcemy być w tym domu, aby zasiąść przy tym stole
mówił bp Marek Solarczyk.
Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Przystanku Historia IPN – Izby Pamięci ks. Romana Kotlarza, gdzie złożyli kwiaty pod monumentem upamiętniającym kapłana.
Po uroczystościach odbył się patriotyczny koncert w wykonaniu orkiestry dętej, a uczestnicy mogli obejrzeć wystawę „Przełom. Sierpień 1980 i Solidarność”.
Ks. Roman Kotlarz – symbol walki o wolność i godność ludzką
Ksiądz Roman Kotlarz jest bardzo ważną postacią w historii Radomia i regionu. Odegrał znaczącą rolę podczas wydarzeń radomskich z Czerwca ’76. Do dziś jest dla wielu osób symbolem walki o wolność i godność ludzką.
Urodził się w Koniemłotach koło Staszowa. Po zdaniu matury wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1954. Był wikariuszem w parafiach: Szydłowiec, Żarnów, Koprzywnica, Mirzec, Kunów i Nowa Słupia, a od 26 sierpnia 1961 proboszczem parafii pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie.
W czasie wydarzeń radomskiego czerwca znalazł się 25 czerwca 1976 wśród strajkujących z Zakładów Metalowych „Łucznik” w Radomiu. Ze schodów jezuickiego kościoła pw. Świętej Trójcy w Radomiu błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji. Po brutalnej pacyfikacji dokonanej przez oddziały ZOMO i MO, w swej parafii wraz z wiernymi modlił się za pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W swych kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i niesprawiedliwość.
Był wzywany na przesłuchania, przeszedł tzw. ścieżki zdrowia. Kilkakrotnie został brutalnie pobity przez funkcjonariuszy SB. 15 sierpnia 1976 zasłabł podczas odprawianego nabożeństwa. Następnego dnia przyjęto go do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Krychnowicach. Zmarł dwa dni później w niewyjaśnionych okolicznościach.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z obszernym tekstem dotyczącym życia ks. Romana Kotlarza. Publikacja znajduje się na naszym portalu TUTAJ.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Źródło: Fot. Arkadiusz Kutkowski