Radom i okolice Religia Społeczeństwo

Za nami imieniny Hospicjum Królowej Apostołów [+FOTO]

Za nami imieniny Hospicjum Królowej Apostołów. Za nami święto patronalne radomskiego hospicjum.

W sobotę, 18 maja 2024 roku Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu obchodziło swoje święto patronalne. Wydarzenie w powstającym na Sołtykowie domu hospicyjnym zainaugurowała Msza Święta, w której udział wzięła m.in. burmistrz Skaryszewa, Justyna Grys oraz wójt gminy Kowala, Wiesław Pachniewski.

Ponadto wolontariusze przygotowali pantomime opowiadającą o wolontariacie hospicyjnym.

Przypomnijmy, że Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu nierozerwalnie związane jest z postacią ks. Marka Kujawskiego – pallotyna. Wśród chorych znalazł się on za sprawą decyzji swojego przełożonego w 1987 roku.

– Od początku próbowaliśmy myśleć o hospicjum stacjonarnym, jednak nie było takiej możliwości, więc zaczęliśmy działać jako hospicjum domowe i tak działamy do dzisiaj

mówił ksiądz SAC Marek Kujawski.

W 2005 roku duchowny podjął rozmowy z radomskimi radnymi. Niestety, nie było posłuchu z ich strony. Planem utworzenia hospicjum zainteresowała się gmina Skaryszew, która w 2019 roku podarowała ziemię pod budowę wioski hospicyjnej. Jak ma ona wygląać? O tym mówił w wywiadzie z naszym portalem ks. Marek Kujawski.

W ciągu 7 miesięcy – korzystając tylko i wyłącznie z datków „do puszki” – zbudowano obiekt, który ma 7,5 tys. metrów wraz z basenem rehabilitacyjnym. Niestety, mimo wielu wysiłków i wołania o pomoc samorządów i państwa, hospicjum nie otrzymało wsparcia, by móc zakończyć dzieło.

Potrzeba jeszcze blisko 70 milionów złotych na dokończenie głównej inwestycji oraz dokończenie domków na terenie hospicjum, w których będzie przebywał chory z rodziną.

Zachęcamy do wsparcia budowy wioski hospicyjnej

⇒TUTAJ⇐

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.