Historia O tym się mówi Polska i świat

Zmarł Marian Łyczkowski „Żwir”, żołnierz Armii Krajowej

W dniu 16 lutego 2023 roku zmarł Marian Łyczkowski „Żwir”, żołnierz Armii Krajowej, w konspiracji od marca 1943 do stycznia 1945, łącznik pomiędzy podobwodami Obwodu Końskie na Kielecczyźnie, członek Środowiska Żołnierzy IV Obwodu Ochota AK.

 

Porucznik Marian Łyczkowski był również architektem. Pracował w zespole, który zajmował się urbanistyczną koncepcją zagospodarowania terenów nadwiślanych – zbliżenia Śródmieścia do rzeki. Realizacja ta przyczyniła się do powstania Centrum Nauk Kopernik. Ponadto zespół opracował nadskarpowy ciąg spacerowy wzdłuż skarpy Powiśla.

Między 1964-1970 i 1974-1979 pracował w Nigerii, gdzie nadzorował budowę ponad 200 szkół, rozbudował Muzeum w Latos oraz regionalne muzea w Benin, Essie, Kadun, projektował wiele rezydencji dla służb dyplomatycznych.

Po powrocie do kraju opracował studium 25 stacji dla I linii metra. Współpracował przy realizacji pomnika „Chwała Saperom” w Parku im. Rydza Śmigłego przy Wisłostradzie. W okresie emerytalnym aktywnie zajmował się utrwalaniem pamięci o miejscach walki i męczeństwa z okresu II wojny światowej.

Cześć i chwała jego pamięci!

Źródło: Środowisko Żołnierzy AK IV Obwód Ochota/Facebook