Kronika kryminalna O tym się mówi Radom i okolice

Niebezpieczna środa w powiecie Lipskim

Tylko w środę na drogach powiatu lipskiego doszło do jednego wypadku drogowego, dwóch kolizji oraz zostało zatrzymanych trzech nietrzeźwych kierujących. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę.

W środę (16.08) w godzinach porannych doszło do zdarzenia drogowego w miejscowości Pawłowice, 82-letni mężczyzna, kierujący pojazdem Toyota podczas włączania się do ruchu z posesji na drogę wojewódzką nr 754 nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu pojazdem ciężarowym marki Scania, czym doprowadził do kolizji drogowej. Kierowcy byli trzeźwi i żaden z mężczyzn nie doznał obrażeń. Następnie dyżurny lipskie Policji skierował funkcjonariuszy do miejscowości Lipsko, gdzie na jednej z ulic doszło do zdarzenia drogowego z udziałem ciągnika rolniczego oraz pojazdu osobowego.

Jak się okazało, kierujący ciągnikiem rolniczym Ursus wykonując nieprawidłowo manewr skrętu w lewo, zderzył się z kierującą pojazdem osobowym, która wykonywała prawidłowo manewr wyprzedzania. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń. Uczestnicy byli trzeźwi.

Ponadto o godzinie 15:30 funkcjonariusze w Wydziału Ruchu Drogowego zostali skierowanie do miejscowości Wielgie w gminie Ciepielów, gdzie według zgłoszenia pojazd osoby wjechał do rowu. Jak się okazało 55- letni mieszkaniec powiatu ryckiego z niewyjaśnionych przyczyn stracił panowanie nad pojazdem marki Opel i wjechał nim do rowu. W wyniku tego zdarzenia 58-letnia pasażerka pojazdu z obrażeniami ciała została zabrana do szpitala. Uczestnicy byli trzeźwi.

W miejscowości Lipsko patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 23-letniego mieszkańca gminy Rzeczniów, który przekroczył dopuszczalną w terenie zabudowanym o 18 km/h, a ponadto znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Wynik badania 0,15 mg/l w wydychanym powietrzu. Mężczyźnie zatrzymano uprawnienia do kierowania.

Tuż przed południem w miejscowości Ciepielów funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego, którego styl jazdy wskazywał, że znajduje się pod wpływem alkoholu. 45- letni kierujący nie poddał się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, w związku z tym została pobrana od niego krew do badania. Mężczyźni za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą teraz przed sądem.

To nie był koniec pracowitego dnia dla funkcjonariuszy lipskiej Policji. O godzinie 22 dyżurny otrzymał zgłoszenie, że w kierunku miejscowości Solec nad Wisłą porusza się pojazd osobowy, którego styl jazdy wskazuje, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu. Dzięki czujności innych uczestników ruchu mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej kierującą pojazdem osobowym 44-letnią mieszkankę naszego powiatu.

Podczas kontroli, okazało się, że kobieta znajduje się w stanie nietrzeźwości, a alkomat wykazał ponad 2 promile w wydychanym powietrzu. Kobiecie zatrzymano uprawnienie do kierowanie, a jej sprawą zajmie się sąd. Ponadto kierująca poniesie dodatkowe koszty związane z holowaniem swojego pojazdu.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę. Ryzyko spowodowania wypadku przez kierującego pod wpływem alkoholu jest duże i często staje się przyczyną wielu tragedii, gdzie na drodze giną bądź tracą zdrowie ludzie. Pamiętajmy: dobrym kierowcą nie jest ten, komu wydaje się, że potrafi dobrze jeździć, ale ten, kogo umiejętności przewidywania przewyższają umiejętności jazdy.

Policja apeluje do wszystkich uczestników dróg, aby w przypadku zauważenia osób lub pojazdów, które ich zdaniem stwarzają zagrożenie na drodze, niezwłocznie informowali o tym Policję na telefon alarmowy 112.

Źródło: KPP Lipsko