Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Wyróżnione

CPK planuje utworzyć nową linię kolejową Radom-Iłża-Kunów

Centralny Port Komunikacyjny podpisał umowę z firmą Databout na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego nowej linii kolejowej Radom-Iłża-Kunów. Nowa trasa przybliży mieszkańców m.in do Bieszczad.

Jak informuje burmistrz Iłży Przemysław Burek, kontakt z CPK w tej sprawie trwa od końca 2022 roku.

– Jestem w stałym kontakcie z CPK w tej sprawie. Jedno ze spotkań odbyło się w ostatnim kwartale 2022 roku z przedstawicielami CPK w Urzędzie Miejskim w Iłży. Aktualnie oczekujemy na przedstawienie 8 wariantów przebiegu nowej linii kolejowej. w tych 8 wariantach jest także możliwość poprowadzenia tego śladu poza terenem naszej gminy – informuje burmistrz Iłży.

Wg planów CPK do połowy roku 2023 roku z proponowanych 8 śladów zostanie wybrane 4, które będą dalej procedowane, aby wybrać finalnie wariant inwestorski.

– Osobiście uważam, że gdyby kolej przebiegała przez naszą gminę wpłynęłoby to pozytywnie na jej rozwój. W planach jest budowa dworca, który obsługiwałby ruch także dla Kolei Mazowieckich, aby mieszkańcy naszej gminy mogli dojechać pociągiem do Warszawy. Będę Państwa informował o kolejnych krokach w sprawie nowej linii kolejowej – przekazuje Przemysław Burek.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Źródło: Facebook