Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Do symboli radomskiego przemysłu dołączył nowy odlew – lampa stołowa Polam

Do symboli radomskiego przemysłu dołączył nowy odlew – lampa stołowa Polam. To już 20 taki symbol w mieście.

Symbole Radomia to 19 odlewów wyrobów przemysłowych rozmieszczonych w przestrzeni Śródmieścia. Odlewy te, odwzorowane w skali 1:1, przedstawiają produkty wytwarzane w Radomiu od XIX wieku aż po współczesność. Projekt, którego autorami są Maciej Stępnikowski i Sebastian Pawłowski, został sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego 2018 oraz 2022.

W pierwszym etapie powstało 14 symboli, w drugim kolejne 3, natomiast ostatnie 2 zostały ufundowane przez spadkobierców fabryki tytoniu oraz artystę Sławomira Micka.

Obecnie na szlaku symboli radomskiego przemysłu możemy znaleźć odlew kłódki „Łucznik”, papierosów z tzw. tytoniówki, aparatu telefonicznego „MALWA”, a nawet serka homogenizowanego.

Teraz do dziewiętnastu odlewów dołączył kolejny! To odlew lampy stołowej „Polam”. Rzeźba stanęła na postumencie na terenie firmy AMGS GROUP przy ul. Dębowej 4.

– W roku 1979 cena detaliczna lampki z aluminiową kulą wynosiła 490 zł. W asortymencie wśród 37 wzorów opraw oświetleniowych najdroższy był typ 14.B.008, wyposażony w abażur z tkaniny – 1600 zł. Lampa stołowa z odbłyskiem metalowym w kształcie kuli, zaprojektowana jako typ D-68 w oparciu o wzór zagraniczny, była jednym z 10 wyrobów wprowadzonych do produkcji seryjnej w roku 1976. W tym roku w wyniku połączenia Spółdzielni Pracy „Mechanik” i Spółdzielni Pracy Wytwórczej „Rzemiosło” powstał zakład „Polam-Radom”. Rok później w jego wytwórczości największy udział miały: oprawy zwieszakowe – 93 317 sztuk, karnisze – 47 548 kompletów, oprawy podłogowe nastawne – 29 840 i nienastawne – 21 125 sztuk.

W roku 1978 zatrudnienie w zakładzie wynosiło 298 osób, ponadto w pracy nakładczej – 227 chałupników. Zjednoczenie Sprzętu Oświetleniowego i Elektromechanicznego „Polam” obejmowało 27 podmiotów w kraju. Spółdzielnia „Mechanik” przejęła wyrób opraw oświetleniowych z zakładu w Wilkasach na Mazurach w roku 1973, zarzucając produkcję żelazek elektrycznych. Wcześniej, oprócz sprzętu oświetleniowego, wytwarzała m.in. leżaki turystyczne (bez podnóżka lub z podnóżkiem), a także oprzyrządowanie samochodowe: lusterka, pompki nożne i ręczne oraz podnośniki wahliwe. Zaopatrywano też zagranicę: „W dyskusji nad sprawozdaniem Zarządu, Rady Nadzorczej, oraz omówieniem planowanych zadań gospodarczych na rok 1962 – zabrał głos kol. Golus Aleksy, zwracając się z zapytaniem, czy produkcja eksportowa opłaca się dla naszej spółdzielni – ponieważ wyroby na eksport muszą być bardzo porządnie wykonane, co powoduje wzrost robocizny, a jednocześnie i funduszu płac

czytamy na stronie symbole.radom.pl.

Jak poinformowali inicjatorzy przedsięwzięcia w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, do końca tego roku mogą pojawić jeszcze dwie nowe rzeźby, w przyszłym roku jedna. Pełna mapa odlewów wraz z ich opisami znajduje się TUTAJ.

Źródło: Symbole.radom.pl / „Gazeta Wyborcza” / Lokalna Organizacja Turystyczna