Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Kaziki 2023 – weekend pełen atrakcji

W Radomiu trwają Kaziki 2023, czyli obchody święta patrona naszego miasta. Resursa Obywatelska zaprasza na kolejne atrakcje w ramach tegorocznej edycji wydarzenia. Najbliższe propozycje już w weekend.

Piątek, 10 marca, godz. 18.00 – Wieczór poezji: „Trzy kwadranse z Kazimierzem”

Młodzież z Teatru Poszukiwań prowadzonego przez Katarzynę Sasal i działającego od wielu lat w Resursie Obywatelskiej, zaprezentuje wybrane wiersze młodych ludzi poszukujących, poprzez własną twórczość poetycką, odpowiedzi na trudne pytania dnia codziennego. Spotkaniu towarzyszyć będzie szereg atrakcji, w tym konkursy i zagadki dotyczące życia świętego Kazimierza Królewicza na radomskim zamku.

Wydarzenie poprowadzą Elwira Dzikowska i Adrian Szary. Wstęp wolny.

Sobota, 11 marca, godz. 10.00-14.00 – III Regionalny Zlot Kolekcjonerski

W program „Kazików” już chyba na stałe wpisało się szczególne wydarzenie, gromadzące pod dachem Resursy pasjonatów, zbieraczy, regionalistów, miłośników historii oraz osoby chcące nawiązać ciekawe kontakty i zapoznać się z unikatowymi zbiorami.

Podczas III edycji Regionalnego Zlotu Kolekcjonerskiego będzie można pooglądać kolekcje między innymi z takich dziedzin jak: filatelistyka, numizmatyka, filokartystyka, birofilystyka. Nie zabraknie regionalnych książek, dokumentów czy charakterystycznych wyrobów rodzimych przedsiębiorstw.

W zlocie swój udział zapowiedzieli m.in:

– radomskie koła Polskiego Związku Filatelistów

– Polskie Towarzystwo Numizmatyczne oddział w Radom im. dr. Teofila Rewolińskiego

– Radomskie Towarzystwo Naukowe

– Radomska Inicjatywa Pocztówkowa

– Wydawnictwo „Światowid”

– Wydawnictwo „Filokartysta”

oraz wielu indywidualnych wystawców

Specjalnym punktem Zlotu będzie premiera trzeciego numeru „Filokartysty Radomskiego” – pisma Radomskiej Inicjatywy Pocztówkowej.

Wstęp wolny.

Niedziela, 12 marca:

– godz. 11.00 – Bieg Kazików 2023 (szczegóły na www.radombiega.pl)

– godz. 16.00 – Bajkowa Niedziela: spektakl „Legenda o Smoku Wawelskim” i II Mały Test Wiedzy o Radomiu

W tym roku „Kaziki” mają też szczególny walor rodzinny. – Edukacja poprzez zabawę i zajęcia „przemycające” w interesujący dla najmłodszych sposób epizody związane z tradycją miasta to sposób na mądre i skuteczne budowanie lokalnego patriotyzmu – podkreśla Paweł Puton z Resursy Obywatelskiej.

Najbliższa „Bajkowa niedziela” rozpocznie się wyjątkowo o godz. 16.00. Najpierw najmłodsi zobaczą spektakl Teatru Prima „Legenda o Smoku Wawelskim”. To historia pokazana z ogromną dawką humoru, piękną oprawą muzyczną i wykorzystaniem dużych, kolorowych form plastycznych – niezwykle efektowna lalka imitująca Smoka, lalki tupu muppety oraz aktorzy w żywym planie.

Po spektaklu na widzów czeka wiele atrakcji. Jedną z nich będzie rodzinny quiz o Radomiu. Resursa zaprezentuje również nową inicjatywę dla najmłodszych – walizki edukacyjne.

– Tego jeszcze nie było! Złapiemy za walizki i zabierzemy Was w podróż po Radomiu – jeśli jesteście ciekawi, co przygotowaliśmy, koniecznie musicie z nami być tego dnia!  – zaprasza Paulina Drela z Resursy.

Bilety na „Bajkową niedzielę” kosztują 10 zł.

Wtorek, 14 marca, godz. 18.00 – Retrospotkanie 47 – „Kazimierz Paździor – mistrz olimpijski z Radomia”

W ramach tegorocznych Kazików Resursa Obywatelska zaprosi również na specjalną odsłonę popularnych Retrospotkań. Bohaterem najbliższego z nich będzie oczywiście Kazimierz. Radomski Kazimierz.

Organizatorzy przybliżą sylwetkę jednego z najsłynniejszych Kazimierzów w historii Radomia, złotego Mistrza Olimpijskiego – Kazimierza Paździora (1935-2010). Opowiedzą historie związane z jego karierą sportową oraz pracą zawodową w radomskich Zakładach Metalowych „Łucznik”. Nie zabraknie zdjęć i filmów przypominających czasy pięknej kariery najlepszego sportowca Ziemi Radomskiej XX wieku, który zdobył wszystkie możliwe tytuły, jakie były wtedy w zasięgu polskiego boksera amatorskiego. Był dwukrotnie Mistrzem Polski, Mistrzem Europy i wreszcie Mistrzem Olimpijskim. Nie lada gratką dla uczestników Retrospotkania będzie możliwość zobaczenia z bliska pamiątek związanych z Mistrzem, pucharów i medali, które wywalczył na ringu, w tym tego najważniejszego: Złotego Medalu Igrzysk Olimpijskich 1960 roku w Rzymie. Atrakcją spotkania będzie pokaz walki bokserskiej w klimacie czasów, gdy występował „filozof ringu”, pięściarz Broni Radom – Kazimierz Paździor.