O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

„Kocham Polskę” w Radomiu. Walentynkowa akcja Młodzieży Wszechpolskiej

"Kocham Polskę" w Radomiu

W dzień zakochanych radomska Młodzież Wszechpolska przypomniała o tym, że Ojczyzna też na miłość zasługuje. Działacze organizacji w ramach akcji „Kocham Polskę” rozdawali patriotyczne plakaty. 

Kampania Społeczna „Kocham Polskę” to coroczna akcja organizowana przez Młodzież Wszechpolską od 2005 r. W walentynki, 14 lutego członkowie Młodzieży Wszechpolskiej wychodzą na ulice polskich miast, aby rozdawać plakaty promujące nowoczesny patriotyzm. Święto zakochanych jest dla działaczy okazją do przypomnienia społeczeństwu o miłości do Ojczyzny.

Autorką tegorocznego plakatu jest prezes radomskiego koła MW, Zuzanna Okulska-Bożek.

– Kiedy myślimy o tożsamości to wydaje nam się nieraz, że to bardzo teoretyczne pojęcie, tymczasem jest ono niezwykle praktyczne, przyziemne. Przecież gdy wyjeżdżamy w celach turystycznych do innego kraju to nie zachwycamy się kolejnym McDonaldem, ubraniami przechodniów z metkami popularnych również w Polsce sieciówek czy muzyką amerykańskiej wokalistki, którą często puszczają polskie stacje radiowe. To by nas szybko znudziło, uczyniło nasz wydatek i poświęcony czas bezsensownym. Obcy kraj potrafi nas zachwycić jedynie swoją odmiennością. Oryginalnymi potrawami, strojami, zwyczajami, muzyką, architekturą, najczęściej sakralną. Dlaczego więc dziś, w XXI wieku odrzucamy to, co Polskie, regionalne i zastępujemy obcą kulturą? Dlaczego zamiast pielęgnować i kultywować tradycyjne zwyczaje oraz wartości, przekazywane z pokolenia na pokolenie, dziś odrzucamy je i nazywamy zaściankowymi zabobonami? Dlaczego pozwalamy by polska młodzież zapoznawała się dokładniej z kulturą amerykańską czy azjatycką niż polską? – mówiła prezes MW Radom.

Jak podkreśliła Okulska-Bożek, dziś „żyjemy w dobie globalizacji i unifikacji, często nawet nie zdając sobie sprawy z tego, jakie niesie ona konsekwencje”.

– Wszystko, co wyjątkowe i piękne, zastępowane jest uniwersalnym oraz zapożyczonym. Nasze bliskie relacje zastępowane są chłodnym indywidualizmem i egoizmem, a krajobraz barwnych, złocistych łąk, pól i wsi zastępowany jest prostokątnymi, szarymi pudełkami. Nie chodzi nam o sztuczny sentymentalizm i zatracanie się w przeszłości, ale o dostrzeżenie i docenienie piękna oraz bogactwa, wynikającej z niej tradycji. Nie chodzi nam o krytykę rozwoju cywilizacyjnego i technicznego, ale o to, by odbywał się on w zgodzie i poszanowaniu dla narodowej tożsamości. Jedyną stałą w życiu, również narodowym, jest zmiana, ale nie może ona polegać na odrzucaniu tego co istotne i fundamentalne – wskazała wszechpolka.

Okulska-Bożek wyjaśniła również znaczenie poszczególnych elementów widocznych na plakacie.

– Prawdopodobnie w pierwszej kolejności nasz wzrok przykuwa kapliczka. Drobny element architektury sakralnej, którym usiana jest cała Polska. Wsie, drogi i miasta. Kapliczka jest symbolem katolickiego fundamentu budującego naszą polską tożsamość, ale nawiązuje także do znaczenia  podobnych miejsc w życiu regionalnych wspólnot. Dawniej kapliczka nie tylko była miejscem indywidualnej kontemplacji, ale przede wszystkim wspólnych spotkań lokalnych społeczności. Była symbolem jednoczącym i uspólnatawiającym. Dziś, w dobie centralizacji oraz indywidualizacji, więzi społeczne zanikają, odpowiedzialność społeczna i poczucie obowiązku wobec swojego otoczenia, niestety także. Dostrzegamy, że silne przywiązanie do polskości prędzej jest udziałem małych miast i wsi niż potężnych aglomeracji – mówiła prezes MW Radom.

Kolejny charakterystyczny element widoczny na obrazie to zakochana para.

– To odniesienie do tradycyjnego modelu rodzinnego oraz przeżywanego dziś, w dniu kampanii, święta zakochanych. Nie sposób jednak nie zwrócić uwagi na kolory ubrań dziewczyny, które w sposób jasny nawiązują do barw polskiej flagi. Obejmujący dziewczynę mężczyzna jest natomiast symbolem słusznej postawy, którą powinien prezentować każdy z nas, Polaków. Otoczenie opieką, czułością oraz troską naszej Ojczyzny to nie alternatywa, ale obowiązek. Miłość wobec polskiego Narodu powinna być nie mniej silna niż wobec najukochańszej osoby – podkreśliła Okulska-Bożek.

Wszechpolacy rozdali mieszkańcom Radomia kilkaset plakatów.

Młodzież Wszechpolska oddała hołd powstańcom styczniowym