Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Wyróżnione Zdjęcia

„Kocham Polskę”. Walentynkowa akcja Młodzieży Wszechpolskiej [+FOTO]

"Kocham Polskę". Walentynkowa akcja Młodzieży Wszechpolskiej / fot. Adam Szabelak

Młodzież Wszechpolska zorganizowała coroczną akcję „Kocham Polskę”, aby w dzień zakochanych przypomnieć o znaczeniu miłości Ojczyzny.

Pierwsza odsłona akcji „Kocham Polskę” miała miejsce w roku 2005. Od tego czasu co roku w całej Polsce rozdawane są plakaty o tematyce patriotycznej. Akcja organizowana jest także regularnie od wielu lat w Radomiu.

Tegoroczny plakat nawiązuje do podniosłej chwili jaką jest wciągnięcie flagi na maszt, co powszechnie uważane jest za symboliczne działanie, występujące w różnych kontekstach. W kontekście sportowym, wciąganie flagi na maszt jest często wykonywane podczas ceremonii wręczenia medali zwycięzcom zawodów sportowych, takich jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata. W kontekście wojskowym, wciąganie flagi jest symbolem jedności, narodowej dumy i honoru na początku i na końcu dnia służby. Jest to symboliczny sposób uhonorowania flagi i wszystkich, którzy ją reprezentują. W społeczeństwie cywilnym, wciąganie flagi na maszt może być wykonywane jako forma hołdu, np. po tragicznych zdarzeniach lub w rocznicę ważnych wydarzeń historycznych. Plakat przedstawia rodzinę skupioną wokół barw narodowych, co ma podkreślić znaczenie wspólnoty – szczególnie w kontekście trwającej wojny na Ukrainie, a także wobec niebezpiecznych zmian traktatowych w Unii Europejskiej.

Suwerenności nie da się przeliczyć na euro. Nie da się jej przeliczyć na żadną walutę, a w przypadku narodu polskiego kosztowała ona miliony istnień i morze krwi. Dlatego 14 lutego pamiętajmy szczególnie o naszej Ojczyźnie i nie gódźmy się na odebranie nam niepodległości

podkreślił prezes radomskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej Karol Kowalski w rozmowie z mediami.

Według działaczy Młodzieży Wszechpolskiej polska flaga powinna zajmować pierwsze miejsce, zarówno w fizycznym aspekcie – na masztach, budynkach państwowych, jak i w symbolicznym – jako jednoznaczny symbol narodu polskiego.

Polska flaga państwowa, ukształtowana przez stulecia od czasów średniowiecza, złożona jest z dwóch pasów poziomych: białego i czerwonego, a zatem zgodnie z prawidłami heraldycznymi – odnosi się do barw godła państwowego – białego orła w czerwonym polu. Pas górny – biały – oznacza białego orła zaś pas dolny – czerwony – pole tarczy herbowej. Biały kolor symbolizuje czystość, niewinność i pokój, natomiast czerwony symbolizuje odwagę, męstwo i siłę.

Flaga jest symbolem patriotyzmu, który nie tylko jest czymś dobrym i pozytywnym, ale również się opłaca – podkreślają wszechpolacy. Według narodowców wspólnoty, których członkowie cenią sobie życie wspólnotowe, które mają wysoką samoocenę są silniejsze, skuteczniejsze. Patriotyzm powinien leczyć z narodowych kompleksów i prowadzić do tego, że obywatele zachowują się względem siebie uczciwie i solidarnie. Patriotyzm narodu, który chce dokonywać wielkich rzeczy, który odważnie i bez kompleksów chce rozwijać się we współczesnym świecie, musi w pierwszym rzędzie opierać się o promocję pozytywnych postaw, posiadać w sobie olbrzymi ładunek narodowej dumy, radości i optymizmu.

Wszechpolacy rozdawali plakaty na Placu Jagiellońskim od godz. 16. Akcja ciepło przyjęta została przez radomian.