O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Lotnisko Warszawa-Radom oficjalnie otwarte! [+FOTO]

Lotnisko Warszawa-Radom oficjalnie otwarte! Odbyły się uroczystości na których pojawił się m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Dziś, 27 kwietnia 2023 roku, radomskie lotnisko Warszawa-Radom oficjalnie rozpoczęło swoją działalność. Biskup radomski Marek Solarczyk poświęcił port lotniczy.

Na uroczystości pojawił się m.in. premier Polski Mateusz Morawiecki, Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, Christian Młynarek zastępca Szefa Kancelarii Sejmu.

Po uroczystym przywitaniu zgromadzonych gości, odczytano listy od prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Następnie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki.

– To jest dowód na to, że zdejmujemy klątwę z Radomia, którą na to miasto po czerwcu 1976 roku rzucili komuniści – mówił Mateusz Morawiecki. – Chylę czoła przed naszymi bohaterami – dodał premier.

Mateusz Morawiecki, wypowiedział się również na temat znaczenia portu lotniczego Warszawa-Radom.

– Warszawa Okęcie jest całkowicie przeładowana. Budowa lotniska Warszawa-Radom ma ogromne znaczenie w odciążeniu lotniska Warszawa Okęcie, a w przyszłości także Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ma więc wielki sens infrastrukturalny, logistyczny, związany nie tylko z bieżącymi potrzebami, ale z całą architekturą infrastruktury na najbliższą przyszłość – mówił premier Polski.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił również, że lotnisko Warszawa-Radom jest najnowocześniejszym lotniskiem w Polsce.

Głos zabrał także poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Suski.

– Ważny jest aspekt społeczny dotyczący budowy lotniska Warszawa-Radom, które dało szanse na liczne i dobrze płatne miejsca pracy – mówił poseł Marek Suski.

Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, podkreślał znaczenie inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.

Przypomnijmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące lotniska Warszawa-Radom.

Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku to cywilny port lotniczy w Radomiu, położony ok. 4 km od jego centrum.

Na radomskie lotnisko dojedziemy autobusami. Podróżni, którzy wysiądą na dworcu Radom Główny, będą mogli dojechać na lotnisko dwiema liniami autobusowymi nr 5 i nr 14.

PPL oferuje także bezpośrednią podróż shuttle busem między Lotniskiem Warszawa-Radom a lotniskiem na Warszawskim Okęciu. Pasażerowie rejsów z i do lotniska w Radomiu od 27 kwietnia mogą korzystać z przejazdów busami między Warszawą a Radomiem.

Radomskie lotnisko. Bezpłatny shuttle bus dla pasażerów

Rozkład kursów dostosowany jest do aktualnej siatki połączeń Lotniska Warszawa-Radom. Oznacza to, że w czwartek, gdy pierwszy samolot wyląduje na lotnisku w Radomiu ok. godz. 22, pasażerowie mogą wrócić bezpłatnie na Okęcie, a w piątek również z Warszawy dojechać bez postojów na pierwsze wyloty z lotniska w Radomiu – do Rzymu o godz. 13.30 i Paryża o godz. 19.50.

Lotnisko Warszawa-Radom zadbało również o połączenia dalekobieżne. Na radomski port lotniczy można dojechać autobusem komunikacji dalekobieżnej. Dworzec autokarowy, na którym będą zatrzymywać się pojazdy, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu Lotniska.

Na Lotnisko Warszawa-Radom dojedziemy autokarem

Na terminalu radomskiego powstanie wypożyczalnia samochodów CarFree. Firma oferuje m.in. wynajem samochodów osobowych, vanów, busów, dostawczych oraz aut premium.

Wypożyczalnia samochodów na radomskim lotnisku

Dyrektor lotniska Grzegorz Tuszyński w rozmowie z Radiem Rekord i Telewizją Dami powiedział, że na lotnisku jest 750 miejsc parkingowych z czego 700 dla pasażerów lotniska. Do 15 maja parking będzie darmowy.

– Najprawdopodobniej przez pierwsze 2 tygodnie od uruchomienia portu parking dla aut przed lotniskiem w Radomiu będzie bezpłatny – mówi w rozmowie z Radiem Rekord i Telewizją Dami Grzegorz Tuszyński, dyrektor portu lotniczego Warszawa-Radom.

Z radomskiego lotniska będzie można polecieć regularnie do Paryża, Rzymu, Warny, Tirany i Prevezy. Czarterowo natomiast będzie można podróżować do Antalya, Tirany i również Warny.

Zmiany w siatce połączeń radomskiego lotniska

Po analizie ofert lotów z radomskiego lotniska wygląda na to, że pasażerowie są chętni korzystać z lotniska Warszawa-Radom.

Prawie wszystkie bilety na loty z Radomia wykupione

Okazuje się, że na najbliższe loty niemal wszystkie miejsca są zarezerwowane. Przykładowo na lot z Radomia do Paryża  28 kwietnia został do kupienia jeden bilet w klasie ekonomicznej i 2 w klasie biznes. Na lot z Radomia do Paryża 2 maja zostało już jedynie 7 miejsc w klasie ekonomicznej. W ofercie lotniska są jeszcze 4 miejsca na lot do Rzymu 28 kwietnia.