Historia O tym się mówi Radom i okolice

Mistrz Świata w łucznictwie z 72. Pułku Piechoty w Radomiu

25 maja 1986 r. w Radomiu zmarł Michał Sawicki – jeden z najbardziej utytułowanych sportowców II Rzeczypospolitej.

Pochodził z Warszawy, gdzie ukończył szkołę techniczną, a następnie podjął pracę kreślarza w jednym z biur projektowych. Jako miłośnik łucznictwa i strzelectwa sportowego w 1929 r. rozpoczął regularne treningi w Harcerskim Klubie Strzelecko-Łuczniczym, wykazując ogromny talent.

Wkrótce skierowano go do odbycia zasadniczej służby wojskowej w radomskim 72. pułku piechoty. Dowództwo pułku roztoczyło nad nim opiekę, umożliwiając mu rozwijanie jego pasji. W sierpniu 1931 r. Michał Sawicki jako żołnierz został wydelegowany z Radomia do Lwowa, gdzie wystartował w I Mistrzostwach Świata w Łucznictwie. Zdobył tam 2 tytuły mistrzowskie (w wieloboju indywidualnym i w strzelaniu na dystansie 40 metrów) i 2 tytuły wicemistrzowskie (w wieloboju drużynowym i strzelaniu na dystansie 30 metrów).

Julian Skarbek – radomski marynarz legendarnego ORP „Orzeł”

Po zakończeniu służby wojskowej odnosił kolejne sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych. W okresie powojennym zamieszkał w Radomiu, będąc zawodnikiem, a następnie trenerem tutejszych klubów „Broń”, „Spójnia” i „Sparta”.

Lista jego sukcesów obejmuje 4 tytuły mistrza świata i 3 tytuły wicemistrza świata (wszystkie zdobyte w latach 1931-1932), 5 tytułów mistrza Polski w wieloboju indywidualnym (1930-1934) i 16 tytułów mistrza Polski w strzelectwie sportowym (1932-1938 i 1949-1956).

Spoczywa na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu, dr hab. Sebastian Piątkowski

Fot. NAC