Historia Na czasie Radom i okolice

Młodzież Wszechpolska zaprasza na rajd szlakiem „Ponurego” i męczeństwa wsi polskiej

Młodzież Wszechpolska zaprasza na rajd szlakiem „Ponurego” i męczeństwa wsi polskiej. Każdy chętny może wziąć udział w wydarzeniu!

Wielkimi krokami zbliża się „Rajd szlakiem «Ponurego» i męczeństwa wsi polskiej”. Organizatorem wydarzenia są radomskie struktury Młodzieży Wszechpolskiej.

Jak wygląda plan wydarzenia?

O 6:34 w sobotę 13 lipca zorganizowany będzie wspólny wyjazd pociągiem do Suchedniowa. Następnie uczestnicy udadzą się na legendarną polanę partyzancką – Wykus, a dzień zakończy się w Wąchocku przy grobie Jana Piwnika „Ponurego” w opactwie Cystersów.

Dzień wcześniej wszechpolacy organizują wspólny wyjazd na zwiedzanie o godz. 18 Mauzoleum Martyrologi Wsi Polskich w Michniowie. Przypomnijmy, 12 lipca obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, który został ustanowiony przez Sejm 29 września 2017 r. Upamiętnia, jak głosi uzasadnienie, mieszkańców polskich wsi „za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego”.

Data obchodów jest symboliczna i nawiązuje do pacyfikacji wsi Michniów w województwie świętokrzyskim, której dokonali niemieccy okupanci. Położony w pobliżu Suchedniowa Michniów stał się symbolem 817 spacyfikowanych wsi polskich – jest nazywany Golgotą wsi polskiej. 12 lipca 1943 r. Niemcy rozpoczęli dwudniową pacyfikację Michniowa – wsi położonej w lasach, której mieszkańcy sprzyjali partyzantom Armii Krajowej, zgrupowanym pod dowództwem por. Jana Piwnika „Ponurego” na pobliskim Wykusie.

Najmłodszą ofiarą michniowskiej zbrodni był Stefan Dąbrowa – miał dziewięć dni, gdy został wrzucony do płonącego domu. Wieś zrównano z ziemią. W czasie pacyfikacji lub w związku z nią zamordowano 204 osoby: 102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci. Wiadomo, że liczba ofiar zbrodni może być większa, gdyż losy lokatorów, służby, osób czasowo przebywających we wsi nie są znane.

– W sprawie wspólnego udziału w wydarzeniu prosimy o kontakt w wiadomości prywatnej lub przez maila [email protected]

przekazali wszechpolacy.