Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Modlitewny apel przy grobie bp. Materskiego – zaprasza KIK

Modlitewny apel będzie miał miejsce we wtorek 1 sierpnia, krótko przed godziną „W”. Biskup Materski był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Do wspólnej modlitwy przy grobie biskupa zaprasza Klub Inteligencji Katolickiej.

We wtorek 1 sierpnia przypada 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Katolicki Klub Inteligencji Katolickiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego zaprasza mieszkańców Radomia na godz. 16.55 na wspólny apel modlitewny. Odbędzie się on na cmentarzu przy ul. Limanowskiego, przy grobie bp Edwarda Materskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, zaprzysiężonego członka Armii Krajowej. Będzie można oddać mu cześć i tym wszystkim, którzy brali udział w Powstaniu.

Wdzięczni jesteśmy bp. Edwardowi Materskiemu, że przez liczne lata swej pasterskiej służby uwrażliwiał wiernych Radomia i diecezji radomskiej na nieprzemijające wartości, wypływające z ofiary złożonej na ołtarzu Ojczyzny przez powstańców warszawskich w 1944 roku.

Po umilknięciu dźwięku syren alarmowych upamiętniających godzinę „W” wszyscy zebrani odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Zostaną też odczytane wybrane słowa bp Materskiego o życiu mieszkańców Warszawy podczas powstania. Następnie o godz. 18.00 celebrowana będzie Msza św. w radomskiej katedrze.

Biskup Edward Materski pochodził z Wilna. Do Warszawy przeniósł się wraz z matką i dwiema siostrami po śmierci ojca. Kiedy wybuchło powstanie, był akurat na czwartym roku studiów seminaryjnych. W czasie walk powstańczych budował barykady oraz niósł wsparcie duchowe.

 

Źródło i foto: radom.kik.opoka.org