Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Nowy rezonans magnetyczny trafił do szpitala powiatowego w Pionkach

Nowy rezonans magnetyczny trafił do szpitala powiatowego w Pionkach. Nowoczesne urządzenie pomoże w diagnostyce pacjentów.

W ostatnim czasie do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach im. Lecha i Marii Kaczyńskich trafił nowoczesny rezonans magnetyczny.

– Wielkie podziękowania należą się Waldemarowi Trelce, staroście radomskiemu, który nie bał się podjąć ryzyka. Przecież ten szpital był już na skraju upadłości, ale zdecydowano się na duże inwestycje i dziś już wiemy, że było warto

powiedziała dyrektor Bernarda Dudek.

Rezonans magnetyczny o wartości ponad 5 milionów złotych został przekazany nieodpłatnie szpitalowi przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. We wtorek rano pod szpital w Pionkach przyjechała ciężarówka z Niemiec z pięciotonowym urządzeniem. Jego rozładunkiem i montażem zajęli się pracownicy tamtejszej firmy.

Koszt adaptacji pomieszczeń dla tego konkretnego modelu rezonansu to ponad 2 miliony złotych. Trzeba było przesuwać istniejące ściany oraz zamontować dodatkowe urządzenia, w tym tak zwaną klatkę Faradaya.

Podłączenie, montaż i testy rezonansu urządzenia potrwają przynajmniej kilka dni. Dyrektor Bernarda Dudek zakłada, że już w czerwcu pacjenci będą mogli poddać się badaniu nowoczesnym rezonansem. To bardzo ważne, gdyż do tej pory, aby skorzystać z tego rodzaju diagnostyki, trzeba było jechać do Radomia lub Kozienic.

Źródło: Powiat Radomski