O tym się mówi

Obchody 77 rocznicy rozbicia więzienia przez oddział „Harnasia” [+FOTO]

Obchody zaczęły się o godzinie 11.30 złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenie przy ulicy Malczewskiego 1.

O godzinie 12.00 odbyła się msza święta w Kościele Garnizonowym.
Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali ulicą Żeromskiego pod pomnik Armii Krajowej Okręgu „Jodła” przy ulicy Niedziałkowskiego. Na miejscu odegrano hymn państwowy, oddana została salwa honorowa, a delegacje złożyły kwiaty.

Akcja rozbicia więzienia miała miejsce i września 1945 roku zaczęła się wieczorem i toczyła w kilku punktach Radomia. Główna grupa o godzinie 21.00 szturmowała więzienie. Udało jej się unieszkodliwić opór przeciwnika, jednak w czasie walki poległ jeden z żołnierzy o pseudonimie „Strzała”.

Druga grupa odpowiadała za niedopuszczenie do interwencji oddziału NKWD skoszarowanego w poniemieckich barakach wzdłuż rzeki Mlecznej. Rosjanie próbowali kilkukrotnie przyjść z odsieczą załodze więzienia. Partyzanci im jednak na to nie pozwolili.

Grupa 18 narodowców pod dowództwem Adama Gomuły „Beja” odpowiadała za atak na budynek urzędu bezpieczeństwa położony przy ulicy Tadeusza Kościuszki i trzymanie w szachu stacjonującej tam grupy KBW.

Akcja trwała 30 minut i umożliwiła ucieczkę 300 więźniom, z których 60 było żołnierzami AK. W operacji uczestniczyło łącznie 150 partyzantów.

Również w piątek 9 września odbył się pogrzeb jednego z partyzantów uwolnionych w ramach akcji rozbicia więzienia – majora Sergiusza Paplińskiego.