Inwestycje Polska i świat Społeczeństwo Uncategorized

Obowiązkowe schrony w budynkach mieszkalnych? Rząd szykuje przepisy

Ministerstwo Obrony Narodowej szykuje się do nowelizacji przepisów o obronie cywilnej. Jednym z nowych punktów ma być nałożenie obowiązku do wybudowania schronu lub pomieszczeń spełniających obronne parametry techniczne w nowych budynkach mieszkalnych.

W budynkach mieszkalnych coraz rzadziej występują schrony, które w przypadku wojny lub klęski żywiołowej zapewniłyby bezpieczeństwo mieszkańcom. To ma się jednak zmienić, a fakt posiadania schronu najprawdopodobniej będzie „normalnością”.

Ministerstwo Obrony Narodowej szykuje nowelizację przepisów o obronie cywilnej. Zgodnie z nowymi punktami, obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę schronu ma zostać zniesiony.

Głos w tej sprawie zabrał wiceminister obrony narodowej, Paweł Zalewski na antenie radia RMF FM. Polityk szczerze przyznał, że nie wie, gdzie – w przypadku zagrożenia – miałby się udać, bo nie wie, gdzie najbliżej jego miejsca zamieszkania znajduje się schron.

– To jest olbrzymie zaniedbanie (…) W ciągu kilku tygodni zostanie przedstawiony nowy projekt o obronie cywilnej, nowe zadania będą mieli deweloperzy

mówił Zalewski.

To jest cel, do którego będzie prowadzić wykonanie ustawy o obronie cywilnej, która w niedługim czasie zostanie zaprezentowana w Sejmie. Rozważmy wprowadzenie pewnych obowiązków dla deweloperów, aby w domach nowobudowanych były miejsca, które będą miały wszystkie budowlane parametry schronu – powiedział.

dodał sekretarz MON.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2024 r.

Czy warto posiadać schron?

Posiadanie schronu ma wiele potencjalnych korzyści, zarówno w kontekście prywatnym, jak i publicznym. Oto kilka głównych zalet posiadania schronu:

  1. Bezpieczeństwo w przypadku zagrożeń: Schron może zapewnić bezpieczeństwo w przypadku różnych sytuacji kryzysowych, takich jak ataki terrorystyczne, wojny, katastrofy naturalne (takie jak trzęsienia ziemi, huragany, tornada) czy nawet pandemie. Zapewnia to poczucie bezpieczeństwa i stabilności dla osób przebywających w nim.
  2. Ochrona przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi: Schrony mogą zapewnić ochronę przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak burze, powodzie czy ekstremalne temperatury. Dzięki temu mogą służyć jako miejsce schronienia w razie konieczności ewakuacji lub utrzymania bezpieczeństwa w przypadku trudnych warunków atmosferycznych.
  3. Zabezpieczenie przed napadem: Posiadanie schronu może być również sposobem na zabezpieczenie się przed ewentualnymi napadami, kradzieżami czy innymi formami przestępczości. Schron może być wyposażony w systemy alarmowe, kamery monitoringu oraz inne środki bezpieczeństwa, które mogą odstraszyć potencjalnych intruzów.
  4. Zapasy żywności i zaopatrzenia: Wiele schronów jest wyposażonych w zapasy żywności, wody i innych niezbędnych artykułów, co może być niezwykle przydatne w przypadku przerwania dostaw lub ograniczonego dostępu do sklepów w wyniku kryzysu. Dzięki temu mieszkańcy schronu mogą przeżyć przez pewien czas bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.
  5. Miejsce spotkań i organizacji działań ratunkowych: Schrony mogą pełnić funkcję miejsca spotkań dla społeczności w przypadku kryzysu oraz być bazą dla działań ratunkowych i humanitarnych. Mogą również służyć jako miejsce ewakuacji dla osób potrzebujących pomocy w przypadku zagrożenia.
  6. Zwiększenie wartości nieruchomości: Posiadanie schronu może zwiększyć wartość nieruchomości, zwłaszcza jeśli znajduje się w obszarze zagrożonym przez naturalne katastrofy lub inne kryzysy. Dla niektórych nabywców może to być istotnym czynnikiem decydującym przy wyborze miejsca zamieszkania.

Oczywiście, korzyści z posiadania schronu mogą się różnić w zależności od konkretnych warunków lokalnych oraz rodzaju zagrożeń, z jakimi się spotyka. Jednak w ogólności schrony mogą być cennym zasobem w zapewnianiu bezpieczeństwa i ochrony w przypadku różnych sytuacji kryzysowych.

Źródło: portalsamorządowy.pl / X RozmowaRMF / fot. domowy-survival.pl