Pierwsza w Polsce operacja pushbacku elektrycznym holownikiem na Lotnisku Warszawa-Radom. Nowoczesne urządzenie pozwala na bezemisyjną obsługę statków powietrznych, ograniczając zużycie paliwa i silników.
We wtorek, 25 lutego, na Lotnisku Warszawa-Radom przeprowadzono pierwszą w Polsce operację wypychania rejsowego samolotu za pomocą zdalnie sterowanego elektrycznego holownika. Obsługę Boeinga 737, realizującego połączenie Radom–Rzym, wykonał agent obsługi naziemnej Welcome Airport Services, który wykorzystał do tego nowoczesny holownik Mototok Spacer 8600. Cała operacja odbyła się pod nadzorem przedstawiciela producenta i przebiegła zgodnie z planem.
Mototok Spacer 8600 to nowoczesne urządzenie sterowane zdalnie, przeznaczone do obsługi najpopularniejszych statków powietrznych. Jest elektryczny i całkowicie bezemisyjny – na jednym ładowaniu baterii może wykonać do 30 operacji holowania. Jego maksymalny udźwig roboczy przekracza 100 ton. Obsługa urządzenia wymaga jedynie jednego pracownika, który steruje nim za pomocą bezprzewodowego kontrolera.
W przyszłości elektryczne holowniki mogą nie tylko wypychać samoloty ze stanowisk postojowych, ale również doprowadzać je do i z pasa startowego. Takie rozwiązanie, które jest obecnie rozważane, mogłoby znacząco ograniczyć zużycie paliwa i silników podczas kołowania na lotnisku.
Zobaczcie zdjęcia!
Źródło: Facebook | Lotnisko Warszawa-Radom / Fot. Grzegorz Tuszyński