Kronika kryminalna O tym się mówi Radom i okolice

Piesza wtargnęła pod nadjeżdżający samochód

Prawie 3 promile alkoholu w organizmie miała 33-letnia piesza, która późnym wieczorem wtargnęła pod nadjeżdżający samochód w Wierzbicy. Policjanci ustalają okoliczności zdarzenia.

W niedzielę (31.07) późnym wieczorem w Wierzbicy doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem pieszej. Prawie 3 promile alkoholu w organizmie miała 33-letnia piesza, która wtargnęła na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd marki Toyota. Na miejsce zdarzenia dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Radomiu skierował patrol Policji.

– Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że 33-latka idąc drogą zatoczyła się  i  wtargnęła pod nadjeżdżający pojazd,  którym kierował 33-letni mężczyzna. Badanie stanu trzeźwości pieszej wykazało, że 33-latka w chwili zdarzenia miała prawie 3 promile alkoholu w organizmie.  Kierujący pojazdem osobowym marki Toyota był trzeźwy. W wyniku zdarzenia piesza została przewieziona do szpitala – informuje sierż. Marta Wziątek

Policja przypomina, że przechodzenie w miejscu niedozwolonym, wtargnięcie bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd, to najczęstsza przyczyna zdarzeń z udziałem niechronionych. Pamiętajmy samochód nie jest w stanie zahamować natychmiast. Droga hamowania jest uzależniona od wielu czynników, dlatego dla własnego bezpieczeństwa rozsądne jest wejście na pasy, które zawsze powinno być poprzedzone wcześniejszym rozejrzeniem się i upewnieniem czy nadjeżdżające pojazdy na pewno się zatrzymały.

Nie zapominajmy, że według nowelizacji przepisów pieszy wchodzący na przejście dla pieszych posiada pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Natomiast poruszając się poboczem drogi pieszy zobowiązany jest korzystać z lewej strony jezdni, tak aby mógł obserwować pojazdy zbliżające się do niego. Dodatkowo, poza obszarem zabudowanym pieszy ma obowiązek korzystać z elementów odblaskowych.

Źródło: Policja Radom