Kronika kryminalna O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Policjanci zatrzymali sprawcę kilkunastu fałszywych alarmów bombowych

Policja

Do tymczasowego aresztu trafił 29-letni mieszkaniec Radomia podejrzany o wywołanie 13 fałszywych alarmów bombowych, które za każdym razem angażowały wszystkie służby, a czasami konieczna była także ewakuacja ludzi – poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka mazowieckiej policji podinsp. Katarzyna Kucharska.

Mężczyzna, w okresie od listopada 2022 r. do lipca 2023 r., kilkakrotnie dzwonił na numer alarmowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, informując o podłożeniu materiałów wybuchowych w kilku placówkach medycznych na terenie miasta.

– Za każdym razem, w celu natychmiastowego sprawdzenia takiego zgłoszenia, angażowano służby. Kilka razy zarządzono ewakuację obiektów, a po sprawdzeniu placówek przez policjantów oraz zabezpieczeniu ich przez inne służby okazywało się, że były to fałszywe alarmy

przekazała podinsp. Kucharska.

Od pierwszego zgłoszenia nad ustaleniem sprawcy fałszywych alarmów pracowali policjanci z Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej w Radomiu.

– W tym tygodniu mundurowi pojechali do miejsca zamieszkania 29-latka. Radomianin nie krył zaskoczenia, kiedy stróże prawa złożyli mu wizytę. Przyznał, że to on dzwonił na numer 112 z fałszywymi alarmami

powiedziała rzeczniczka.

Kryminalni zabezpieczyli m.in. telefon, którym posługiwał się do wywoływania fałszywych alarmów. Radomianin trafił do policyjnej celi.

Policjanci we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Radomiu postawili 29-latkowi zarzut „wielokrotnego wywołania zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez poinformowanie służb o podłożonym ładunku wybuchowym, co spowodowało działanie instytucji w celu uchylenia zagrożenia”.

Na wniosek policji i prokuratora, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu radomianina na 3 miesiące. Za wielokrotne wywoływanie fałszywych alarmów mężczyźnie grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

– Na podstawie ostatnich zmian w kodeksie karnym przestępstwo to jest zagrożone jest już nawet wyższa karą – do 15 lat pozbawienia wolności

podkreśliła rzeczniczka.

Policja przypomina, że oprócz odpowiedzialności karnej sprawca fałszywego alarmu może zostać zobowiązany do zwrotu kosztów akcji wszystkich służb ratunkowych.

Anonimowy telefon o podłożeniu ładunku wybuchowego uruchamia całą lawinę działań policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Każda tego rodzaju informacja jest natychmiast bardzo dokładnie sprawdzana przez służby. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ apiech/