Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Ponad pół miliona złotych zaległości Radomskiego Szpitala Specjalistycznego

Ponad pół miliona złotych zaległości Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Do Rady Miejskiej zwróciła się spółka PGNiG, która apeluje o interwencję.

W czwartek, 4 stycznia 2024 do Radomskiej Rady Miejskiej wpłynęło pismo Spółki PGNiG, która poprosiła radomskich radnych o interwencję w związku z zadłużeniem Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Na 27 grudnia 2023 r. zadłużenia wynosiły 589 tys. zł. Spółka PGNiG zapowiedziała, że w przypadku braku spłaty zadłużenia, podjęte zostaną stosowne kroki w celu odzyskania należności.

Radomski Szpital Specjalistyczny twierdzi, że część zaległości już została uregulowana.

– Jak wielokrotnie informowaliśmy, obecna wycena świadczeń medycznych jest zbyt niska, co skutkuje tym, że koszty funkcjonowania szpitala przewyższają przychody z Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z powyższym, pojawiły się zaległości w spłacie zobowiązań wobec niektórych kontrahentów, w tym spółki PGNiG. Informujemy jednak, że po otrzymaniu dwóch wezwań do zapłaty, szpital bezzwłocznie uregulował jedno z nich. W przypadku drugiego wezwania, szpital złożył wniosek o odroczenie terminu zapłaty. Dlatego dziwi nas informacja o skierowaniu pisma do Rady Miejskiej oraz brak odpowiedzi na wniosek szpitala w sprawie odroczenia terminu

czytamy w oświadczeniu Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Władze szpitala informują, że problemy finansowe dotykają również innych placówek leczniczych w naszym kraju. Wśród powodów wymieniają m.in. podniesienie wynagrodzeń medycznych i brak ich odpowiedniego pokrycia z budżetu NFZ, inflację czy wzrost cen za prąd oraz gaz.

Radomski Szpital Specjalistyczny zapewnia, że obecna sytuacja finansowa nie wpłynie na ciągłość działania placówki.