Program naprawczy Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przyjęty. Przypomnijmy, że obecne zadłużenie szpitala, wraz z kredytami, wynosi 112 milionów złotych.
W poniedziałek, 28 października 2024 roku, w radomskim ratuszu odbyła się X Sesja Rady Miejskiej, na której radni debatowali nad wdrożeniem programu naprawczego dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego (RSS).
Szpital boryka się z problemami finansowymi wynikającymi m.in. z rosnących kosztów wynagrodzeń personelu, które są regulowane ustawowo, podczas gdy wpływy z Narodowego Funduszu Zdrowia za realizowane procedury nie rosną proporcjonalnie.
Zastępca dyrektora RSS, Jerzy Zawodnik, przedstawił założenia programu naprawczego, które mają pomóc w poprawie kondycji finansowej placówki.
– Wiele działań ma na celu przede wszystkim obniżenie kosztów, co jest obecnie bardzo trudne w szpitalu. Rozmawiamy też o zwiększeniu przychodów, czyli o tym, co możemy zrobić, aby zwiększyć wpływy. Najprościej jest zwiększyć liczbę usług nielimitowanych i faktycznie staramy się realizować ich jak najwięcej. Wprowadzamy także nowe usługi – na przykład od 1 października jesteśmy częścią Krajowej Sieci Onkologicznej, co umożliwia nam wykonywanie dodatkowych, dobrze płatnych świadczeń. Wprowadzamy również zmiany organizacyjne, które podnoszą jakość usług, co jest dla nas bardzo istotne
tłumaczył Jerzy Zawodnik.
Dyrektor Zawodnik podkreślił również, że kluczową rolę w stabilizacji finansowej szpitala mogą odegrać zmiany ustawowe.
– Najważniejsze są zmiany w przepisach. Tak naprawdę nie mamy wpływu na część kosztów i dochodów placówki. Koszty, zgodnie z ustawami, rosną o 12%, podczas gdy wpływy wzrastają tylko o 5,5%. Widać wyraźnie, że coś jest nie tak. Czekamy na zmiany legislacyjne i liczymy na lepszą wycenę świadczeń. Słyszymy, że będzie możliwość oddłużenia takich instytucji jak szpital – ma zostać uruchomiona linia kredytowa z Banku Gospodarstwa Krajowego, co jest jednym z kluczowych elementów planu naprawczego. Dzięki temu z BGK moglibyśmy pozyskać 46 milionów złotych
dodał.
Za przyjęciem uchwały dotyczącej programu naprawczego głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciw, a jeden radny wstrzymał się od głosu.
Źródło: BIP Radom