Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice

Przygotowania do budowy pomnika ku czci radomskich lotników

Trwają przygotowania do budowy pomnika ku czci radomskich lotników. Niestety, pomimo wcześniejszych zapowiedzi pomnik nie zostanie odsłonięty podczas tegorocznego Air Show.

O tym, że na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych w Radomiu ma powstać nowy pomnik informowaliśmy w lutym. Przypomnijmy jednak, że inicjatorem budowy jest Jarosław Kowalik szef stowarzyszenia Radomski Samorząd Obywatelski.

Na rondzie NSZ pojawi się pomnik Polskich Lotników

Pomnik ma stanowić hołd dla Polskich lotników oraz dla konstruktora Iskry Tadeusza Sołtyka.

Iskry będą znajdować się na stalowych wysięgnikach w figurze „Rozlotu”, najdłuższy z nich ma mieć 24 metry. Ma być to największy pomnik złożony z samolotów w Polsce.

Starania o pozyskanie maszyn trwały 2,5 roku. Samoloty, które będą częścią pomnika, przekaże 41 Baza Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. 19 Listopada 2022 roku podpisano w tej sprawie odpowiednie dokumenty.

Ruszyła stacjonarna sprzedaż biletów na Air Show

Niestety pojawiły się problemy.

– Niestety nie uda nam się w tym roku, przed Air Show odsłonić pomnika Radomskich Lotników z kilku przyczyn. Nie mamy pozwolenia na wycinkę sosen afrykańskich, które rosną na środku Ronda Narodowych Sił Zbrojnych i są pod ścisłą ochroną – poinformował Jarosław Kowalik, prezes Radomskiego Samorządu Obywatelskiego i inicjator budowy pomnika.

Pomysłodawcy mają też ogromny problem z wykonawcą wysięgników. Prawie żadna firma nie chce podjąć się wykonania zadania.

Co ciekawe, samoloty wchodzące w skład pomnika po „odchudzeniu” ważą ponad jedną tonę. Instalacja podtrzymująca je, będzie musiała wytrzymać obciążenie minimum pięć razy większe, dlatego, że do wagi samych samolotów doliczono możliwość oblodzenia lub ośnieżenia.

Jarosław Kowalik poinformował również, że problemem są także fundusze. Żadna z instytucji centralnych, do których zwrócili się inicjatorzy budowy pomnika, nie podjęła się współpracy.

Źródło: Radom.naszemiasto.pl