Ekologia Radom i okolice Społeczeństwo

Rozpoczęto wywóz niebezpiecznych odpadów z ulicy Ofiar Firleja

Nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów na Firleju

Rozpoczęto wywóz niebezpiecznych odpadów z ulicy Ofiar Firleja. Firma, która została wybrana przez miasto, przystąpiła do pracy.

O całej sprawie dotyczącej niebezpiecznych substancji, nielegalnie składowanych w opuszczonym magazynie przy ulicy Ofiar Firleja informowaliśmy w sierpniu ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że po wypłynięciu na światło dzienne informacji o nielegalnie składowanych, niebezpiecznych odpadach, radni Prawa i Sprawiedliwości oraz włodarze miasta rozpoczęli batalię dotyczącą odpowiedzialności za zaistniałą sytuację.

W listopadzie ogłoszono przetarg na usunięcie odpadów. Postępowanie zwyciężyła firma Sarpi z Dąbrowy Górniczej, która we wtorek 16 kwietnia 2024 roku, rozpoczęła wywóz pojemników z niebezpiecznymi substancjami.

Na realizację powierzonych zadań zwycięzca przetargu ma 180 dni. Pracownicy muszą zachować szczególną ostrożność, ponieważ w pojemnikach znajdują się substancje, które mogą być szkodliwe dla człowieka.

Pojemniki są wywożone i następnie mają być unieszkodliwione w instalacji termicznego przekształcania. Jeżeli okaże się, że któryś z pojemników jest nieszczelny, zawartość trzeba będzie przepompować na miejscu.

Trwa walka z mafiami śmieciowymi

W ostatnim czasie na łamach naszego portalu informowaliśmy, że mafie śmieciowe są na celowniku radomskich policjantów od długiego czasu. W ostatnich dniach 51 osób powiązanych z grupami przestępczymi zajmującymi się nielegalnymi składowiskami niebezpiecznych odpadów stanęło przed sądem i usłyszało zarzuty.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez policjantów z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Radomiu oraz inspektorami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

– Na podstawie zebranych materiałów procesowych i operacyjnych w marcu, w Nowej Wsi w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie kopalni kruszywa należącej do jednej z objętych śledztwem firm, przeprowadzono wykopy ziemne z udziałem biegłego z zakresu ochrony środowiska. Miejsca wykopów wskazali policjanci z Radomia. Wytypowane punkty na terenie kopalni kruszywa okazały się miejscami, gdzie zakopane były odpady typu komunalnego, opony, beczki i mauzery z nieznanymi substancjami oraz granulaty nieznanego pochodzenia

przekazała w rozmowie z Gazetą Wyborczą Katarzyna Kucharska, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.
W tej sprawie aresztowany tymczasowo został prezes firmy.

W zakopanych opadach ujawnione zostały m.in. odpady farb i lakierów, szlamy z usuwania farb i lakierów zawierające rozpuszczalniki organiczne, rozpuszczalniki i mieszaniny rozpuszczalników.

Dotychczas w wątku prowadzonym przez Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu zarzuty przedstawiono 51 podejrzanym, wobec których sąd zastosował 24 tymczasowe aresztowania. Aktualnie wobec 22 podejrzanych stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

Źródło: Wyborcza Radom