Już wkrótce ZUS rozpocznie przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy „500 plus”.
Od 1 lutego bieżącego roku będzie można składać do ZUS wnioski na nowy okres rozliczeniowy „500 plus”, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 i potrwa do 31 maja 2024.
Każdy prawidłowo złożony wniosek w terminie między 1 lutym, a 30 kwietnia 2023 roku sprawi, że pieniądze trafią do zainteresowanych do 30 czerwca. W przypadku wniosku złożonego w maju ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.
Jak informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim:
Świadczenie wychowawcze 500 + przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 lutego 2023 roku. Żeby otrzymać świadczenie trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. – Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, złożyć przez portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną
Dokonanie wszelkich niezbędnych formalności możliwe jest również za pośrednictwem aplikacji mZUS. Aplikacja dostępna jest na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS.
Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.
Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Źródło: ZUS