O tym się mówi Ogłoszenia Polska i świat

Sporym zainteresowaniem cieszy się mLegitymacja

mLegitymacja dostępna jest w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki elektronicznej wersji dokumentu każdy emeryt i rencista będzie mógł m.in. potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych.

Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzymał elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Jest ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel.

Jak informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim:

Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty, ZUS wydał automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej karty oraz mLegitymacji – zgodnie ze swoimi preferencjami. Natomiast ci, którzy uzyskają uprawnienia do świadczeń w 2023 r., otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, wystarczy, że  złożą w tej sprawie wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (formularz ERL)

mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień, np. zniżek do biletów.

Z elektronicznej wersji dokumentu korzysta już ponad 170 tys. polskich emerytów i rencistów. Z danych, które posiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że aplikację ściągnęło więcej kobiet niż mężczyzn. Duże zainteresowanie tą usługą pokazuje, że polscy seniorzy gotowi są na cyfryzację i chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań, a posługiwanie się nimi nie stanowi dla nich żadnego problemu.

Dotychczas największa ilość pobrań jest w województwie śląskim, mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim, natomiast najmniejsza – w podlaskim i świętokrzyskim.

Źródło: ZUS