Materiał Partnera O tym się mówi Polityka Polska i świat Radom i okolice Społeczeństwo Wiadomości Wybory 2023 Wyróżnione

Transmisja z wieczoru wyborczego OGB już o 20:30 na twojradom.pl


Zapraszamy do oglądania wieczoru wyborczego na głównej stronie portalu www.twojradom.pl, start godz. 20:30.

Dzięki współpracy z Ogólnopolską Grupą Badawczą za pośrednictwem portalu twojradom.pl podamy ogólnopolski wynik Exit poll oraz podzielimy się efektami głosowania w okręgu nr 17. Na bieżąco podawać będziemy wyniki do Senatu (podczas liczenia głosów – Early Late Poll). Dane pochodzić będą od obserwatorów z komisji.

Projekt Lokalna Sieć Wyborcza
OGB tworzy sieć 100 niezależnych lokalnych mediów z całej Polski, z którymi podczas wieczoru wyborczego podzieli się unikatowymi danymi. Portale na swoich głównych stronach oraz na Facebooku udostępnią w trakcie wieczoru wyborczego transmisję OGB Pro. Projekt nosi nazwę Lokalna Sieć Wyborcza.

Projekt Exit Poll OGB
W trakcie wyborów parlamentarnych Ogólnopolska Grupa Badawcza (OGB) realizuje własne badanie Exit Poll. Badanie zostanie przeprowadzone we wszystkich 41 okręgach wyborczych do Sejmu oraz 100 okręgach do Senatu. Uzyskane wyniki pod względem ilości danych dostępnych o godzinie 21:00 oraz ich dokładności będą zupełnie nową jakością wieczorów wyborczych w Polsce. Badanie Exit Poll na taką skalę będzie możliwe dzięki zastąpieniu losowego doboru punktów realizacji badania na metodę celową. 

– Planujemy 400-500 punktów w całym kraju, ponad 1000 ankieterów i spodziewamy się, że uzyskamy w ten sposób 200-300 tys. ankiet. Połowę w tradycyjny, papierowy sposób, połowę na tabletach –

zapowiadał Łukasz Pawłowski, prezes OGB.

– W każdym okręgu wyborczym będzie to 12-16 punktów – każdy okręg jest dzielony na warstwy (np. miasto-powiaty) i wybierane są punkty, które są dla danej warstwy reprezentatywne (na bazie danych historycznych, poprzednich wyborów, demografii itd.). W ten sposób wybieraliśmy punkty w Rzeszowie i Rudzie Śląskiej, testując tę metodę z bardzo dobrym skutkiem –

przekonuje Łukasz Pawłowski.


Natychmiast po zakończeniu ciszy wyborczej w trakcie własnej transmisji wieczoru wyborczego dostępnego w kanale YouTube, StanPolityki.pl oraz za pomocą specjalnej aplikacji, OGB przedstawi wyniki procentowe i podział mandatów do Sejmu, nie tylko w skali kraju, ale także w skali województw, oraz po raz pierwszy w Polsce w każdym okręgu wyborczym. OGB jako pierwsza poda też informację o tym, w czyje ręce trafią mandaty do Senatu. Wszystkie dane uzupełnią szczegółowe informacje o strukturze wyborców w każdym okręgu wyborczym oraz Key Issues, czyli to, jakie kwestie były kluczowe dla wyborców w trakcie podejmowania decyzji. OGB zada zarówno pytania ogólnopolskie, jak i pytania z podziałem na województwa. Pozwoli to poznać stosunek ludzi do najważniejszych kwestii w ich województwie.


Kolejną nowością w trakcie wieczoru wyborczego w Polsce będzie Early Late Poll, czyli dane przekazywane w czasie rzeczywistym od ankieterów OGB, którzy będą obecni w lokalach wyborczych w trakcie liczenia głosów jako obserwatorzy. Pozwoli to na pierwsze aktualizacje danych dotyczących wyborów do Sejmu i Senatu już godzinę po zakończeniu głosowania. Dodatkowo analitycy OGB będą śledzić napływające dane z PKW, tak aby w czasie rzeczywistym móc podawać aktualny stan rywalizacji.

Tuż po godzinie 21.00 (jeżeli cisza wyborcza nie zostanie przedłużona) przekażemy Państwu sondażowe wyniki Exit Poll do Sejmu, a także szczegółowe wyniki dla Okręgu nr 17, które zbierają współpracujący z www.twojradom.pl ankieterzy Ogólnopolskiej Grupy Badawczej (OGB).

Mnogość danych to nie będzie jedyna nowa jakość wieczoru wyborczego OGB! Wszystkie wyniki i analizy zaprezentowane zostaną w trakcie transmisji za pomocą autorskiego narzędzia Story Wall, które czerpie z rozwiązań wykorzystywanych w trakcie wieczorów wyborczych przez takich gigantów jak CNN czy MSNBC.

źródło: OGB, stanpolityki.pl