Na czasie O tym się mówi Polityka Polska i świat Społeczeństwo Wybory 2023 Wyróżnione

Wieczór wyborczy i wyniki exit poll na twojradom.pl dzięki współpracy z Ogólnopolską Grupą Badawczą

Ogólnopolska Grupa Badawcza podczas wyborów, 15 października zorganizuje w swoim studiu telewizyjnym własny wieczór wyborczy. Relacja z wydarzenia dostępna będzie w internecie, mediach społecznościowych oraz na głównych stronach 100 najpopularniejszych portali lokalnych w kraju, w tym także na twojradom.pl. Szczególnie istotnym elementem udostępnionym czytelnikom będą wyniki exit poll.

Jak przekazuje Prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, Łukasz Pawłowski informacje udostępnione we współpracy z wybranymi kanałami będą unikalne, a współpracujące z OGB portale będą miały wyłączność na emisję i udostępnianie treści w mieście czy powiecie.

W zamian za udostępnienie naszego wieczoru wyborczego na głównych stronach lokalne portale już o 21:00 będą mogły zaprezentować swoim czytelnikom wyniki: zarówno procentowe poparcie partii, jak i podział mandatów w ich okręgach. Co warte podkreślenia, z każdym portalem współpracujemy na zasadach wyłączności w danym mieście czy powiecie. Oprócz wyników głównych portale otrzymają od nas także dane, takie jak preferencje wyborcze w ich okręgu z podziałem na wiek, płeć, wykształcenie, a także wyniki Early Late Poll przygotowane dzięki obserwatorom OGB, którzy będą obecni w komisjach wyborczych w trakcie liczenia głosów. Nasza “Lokalna Sieć Wyborcza” będzie mogła na równi konkurować z największymi mediami w Polsce”

mówi Łukasz Pawłowski, Prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

“Lokalna Sieć Wyborcza” to konkurencyjny program prezentujący przebieg wyborów, który przedstawi wyniki poparcia dla partii politycznych do Sejmu w wybranym okręgu, wyniki wyborów do Senatu, lokalne dane dotyczące struktury wyborców, “Early Late Poll” – czyli dane przekazywane od ankieterów w trakcie liczenia głosów w komisjach. Dodatkowo w trakcie badania Exit Poll, Ogólnopolska Grupa Badawcza zada w każdym województwie inne, dodatkowe pytanie na palące tematy. W województwie mazowieckim będzie to pytania o budowę CPK, w województwie pomorskim o budowę pierwszej elektrowni atomowej, w dolnośląskim o zamknięcie kopali Turów, a w warmińsko-mazurskim o słuszność budowy kanału na Mierzei Wiślanej. Pytania w formie referendalnej z odpowiedziami: “Tak/Nie” będą stanowić dodatkową wiedzę podczas wieczoru wyborczego.

Oprócz mediów lokalnych, z którymi nadal rozmawiamy i jesteśmy otwarci na kolejne zgłoszenia, rozmawiamy też z portalami horyzontalnymi, dla których mamy propozycje danych ogólnopolskich. Nazwaliśmy to roboczo “PAP-em na wybory”, ponieważ możemy dostarczać na żywo unikalne dane, informacje i materiały w trakcie wieczoru wyborczego. Jestem przekonany, że wyników exit poll OGB Pro oraz naszego wieczoru wyborczego nie będzie się dało nie zauważyć w niedzielę wyborczą oraz następnego dnia, podczas którego relacja będzie trwać nadal. Zamierzamy nie tylko podać dokładny podział mandatów w każdym okręgu, ale także zapytać Polaków, co skłoniło ich do głosowania na daną partię, jakie tematy były dla nich kluczowe i jak oceniają ostatnie 8 lat. Dodatkowo pierwszy raz w historii prezentowane będą wyniki wyborów do Senatu i zwycięzcy w poszczególnych okręgach. To będzie zupełnie inny wieczór wyborczy, jakiego jeszcze nie było w ciągu ostatnich 30 lat

dodaje Łukasz Pawłowski.

Exit poll jako dodatkowy walor

Wyniki exit poll to zupełnie nowa jakość wieczoru wyborczego w Polsce. Taki sposób realizacji badań praktykuje się już w Wielkiej Brytanii oraz Francji. Analiza exit poll to osobne badanie Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, które zostanie przeprowadzone w 41 okręgach wyborczych do Sejmu oraz 100 okręgach do Senatu, co da nie tylko wynik ogólnopolski, ale też dokładny wynik w województwach i co najważniejsze w każdym okręgu wyborczym.

Planujemy 400-500 punktów w całym kraju, ponad 1000 ankieterów i spodziewamy się, że uzyskamy w ten sposób 200-300 tys. ankiet. Połowę w tradycyjny, papierowy sposób, połowę na tabletach

zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Łukasz Pawłowski.

Badanie było dotąd przeprowadzane przez firmę badawczą Ipsos w systemie losowego doboru punktów. W tym roku firma poszerzy i zmieni system badania na metodę celową, a różnica będzie polegała na uzyskaniu znacznie bardziej szczegółowych danych. Dzięki temu, po zakończeniu ciszy wyborczej, OGB przedstawi wyniki procentowe nie tylko w skali kraju, ale w skali województw, oraz po raz pierwszy w okręgach wyborczych. Będzie to możliwe za sprawą zaangażowanych ankieterów, systemu pozyskiwania danych przy dostępnych możliwościach śledzenia przebiegu wyborów. Duże znaczenie mają tutaj technologia oraz media społecznościowe. Poprzez rozszerzenie ankiet o dodatkowe pytania (Key Issue – czym kierowali się głosujący), czyli to, jakie kwestie były kluczowe dla wyborców w trakcie podejmowania decyzji, OGB zgromadzi zdecydowanie więcej informacji. Kiedy po godz. 21 ankieterzy będą liczyć głosy, dane będą aktualizowane na bieżąco (tzw. Early Late Poll) co daje szanse na podanie wyników już około godz. 22 (także na podstawie danych z PKW). Na podstawie informacji zgromadzonych w poszczególnych okręgach, OGB ma jako pierwsze podać komu zostaną przyznane mandaty do Senatu, o ile różnica w badanych okręgach będzie wyraźna.

Uważamy, że tradycyjne media będą bezkonkurencyjne przez pierwsze 15 minut, gdy podaje się główny wynik i przemawiają liderzy, kolejne 72 godziny będą należeć do tego, kto będzie miał więcej danych i będzie mógł relacjonować proces liczenia na bieżąco

informuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Łukasz Pawłowski.

Duża część danych z exit poll OGB będzie ogólnodostępna, tak jak dane Ipsos, część bardziej szczegółowych danych będzie dostępna dla użytkowników usługi OGBPro.pl, a część – będzie można uzyskać na zasadach komercyjnych.

Źródło: Wirtualnemedia.pl, Stanpolityki.pl