O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

W niedzielę wyruszy pielgrzymka diecezjalna na Jasną Górę

W niedzielę 6 sierpnia wyruszy 45. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Po raz pierwszy poprowadzi ją ks. Krzysztof Bochniak.

Pielgrzymka Diecezji Radomskiej należy do największych w Polsce. Do tej pory w pieszych pielgrzymkach do Częstochowy wzięło udział 430 tys. pątników, z czego w ostatnich pięciu latach powędrowało 30 tys.

Tegoroczna pielgrzymka diecezjalna będzie się składała z 5 kolumn: dwóch radomskich, skarżyskiej, starachowickiej i opoczyńskiej. Grupy kozienickie rozpoczną swoje pielgrzymowanie już w piątek 4 sierpnia, natomiast pątnicy z Opoczna wyruszą w środę 9 sierpnia. Wszystkie grupy (w sumie 37) spotkają się na Przeprośnej Górce i razem wejdą na Jasną Górę. Po drodze dołączą do nich osoby uczestniczące w pielgrzymce biegowej i rowerowej.

W tym roku radomski ordynariusz bp Marek Solarczyk dołączy do pątników po powrocie z Lizbony, gdzie przebywa na Światowych Dniach Młodzieży.

Zanim pątnicy wyruszą na pielgrzymi szlak, na placu seminaryjnym przy ul. Młyńskiej 23/25 w Radomiu będzie sprawowana Msza św. o godz. 9.30. Do duchowej stolicy Polski dotrą 13 sierpnia.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki i tematem konferencji będą słowa „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Zapisy w parafiach nadal trwają. Będzie to również możliwe w dniu wyjścia pielgrzymki.

Dla tych, którzy z różnych względów nie mogą pielgrzymować fizycznie, jest możliwość, tak jak w latach poprzednich, wzięcia duchowego udziału w jasnogórskiej pielgrzymce. Duchowe pielgrzymowanie ułatwi aplikacja. Udostępniono tam różne informacje. Znajduje się tam m.in. regulamin pielgrzymki, dostęp do mediów pielgrzymkowych, materiały formacyjne: Liturgia Słowa na dany dzień pielgrzymowania, modlitwy, śpiewnik pielgrzymkowy, konferencje, rozważania różańcowe i na Drogę Krzyżową. Jest również skrzynka z intencjami.

Aby pobrać aplikację potrzebne jest urządzenie z systemem Android, lub iOs.

Aplikację można pobrać za darmo poprzez:

Możliwe jest również pobranie jej za pomocą kodu QR umieszczonego w dolnej części plakatu pielgrzymkowego.

Nowy dyrektor pielgrzymki ks. Krzysztof Bochniak apeluje do uczestników, aby pamiętali o nawadnianiu organizmu, regularnych posiłkach, o lekach, jeśli jakieś przyjmują. Każdy pielgrzym powinien mieć ze sobą  nakrycie głowy, krem z filtrem UV, środek na komary i maść na ukąszenia, papier toaletowy i mokre chusteczki, materac, bądź karimatę, gadżety kuchenne (sztućce, miseczka, talerz), parasol, płaszcz lub kurtkę przeciwdeszczową, wygodne – używane buty, latarkę, ładowarkę do telefonu, powerbank.

 

 

Źródło: radom.gosc.pl  /  facebook.com/pielgrzymkaradomska

Foto: facebook.com/pielgrzymkaradomska

Ks. Krzysztof Bochniak: Piesze pielgrzymki to jedna z najstarszych form przeżywania duchowości