Historia Radom i okolice Społeczeństwo

W Romanowie odsłonięto tablicę pamiątkową Aleksandra Młyńskiego pseud. „Drągal”

W Romanowie odsłonięto tablicę pamiątkową Aleksandra Młyńskiego pseud. „Drągal”. Był jednym z najsłynniejszych żołnierzy antykomunistycznej partyzantki.

W niedzielę, 26 listopada 2023 roku we wsi Romanów (powiat szydłowiecki) odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej Aleksandra Młyńskiego pseudonim Drągal. Tablica zawisła na młynie.

Widnieje na niej napis: „PRZECHODNIU, POWIEDZ POLSCE, ŻE W DNIU 27.X.1949r. LEGENDARNY ŻOŁNIERZ NIEZŁOMNY, ALEKSANDER MŁYŃSKI pseud. DRĄGAL PRZEBYWAŁ W TYM MŁYNIE WE WSI ROMANÓW CHRONIĄC SIĘ TUTAJ PRZED POŚCIGIEM URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO. Cześć i Chwała Bohaterom.

Na wydarzeniu zebrało się około 20 osób. Organizatorzy nie kryją radości z frekwencji.

– Armia Krajowa Szydłowiec jest zachwycona frekwencją na dzisiejszym spotkaniu, które przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Na wydarzenie przybyło około 20 osób a trzeba dodać, że młyn w Romanowie oddalony jest znacznie od większych miejscowości

czytamy w relacji z wydarzenia zamieszczonej na facebookowym profilu organizatora.

Organizatorzy zapowiadają kolejne wydarzenia.

–Moda na żołnierzy niezłomnych staje się faktem i modnie i fajnie jest posiadać choćby częściową wiedzę na ten temat. Serdecznie dziękujemy za udział a latem przyszłego roku postaramy się aby młyn w Romanowie został otwarty na kilka godzin aby można go zwiedzić

informuje Armia Krajowa Szydłowiec.

Porucznik Aleksander Młyński „Drągal” to jeden z najsłynniejszych żołnierzy antykomunistycznej partyzantki. Żołnierz wileńskiej Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, stworzył po wojnie odział Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który wyjątkowo bezwzględnie walczył z władzami komunistycznymi. Bił się aż do 25 sierpnia 1950 r., gdy został zastrzelony wraz z dwoma towarzyszami: Zbigniewem Ejnenbergiem ps. „Powstańczyk” i Zygmuntem Chmielewskim ps. „Lew” w Kolonii Wawrzyszów pod Wolanowem. Do likwidacji Aleksandra Młyńskiego i jego partyzantów doprowadził agent o pseudonimie „15”. Dziś już wiadomo, kim był i jak doszło do zdrady.

Źródło: Armia Krajowa Szydłowiec