Historia Na czasie O tym się mówi Wyróżnione

73 rocznica śmierci Aleksandra Młyńskiego ps. „Drągal”

Por. Aleksander Młyński "Drągal" (pierwszy z lewej) ze swoimi żołnierzami

25 sierpnia 1950 roku, w pobliżu miejscowości Kolonia Wawrzyszów funkcjonariusze UB zastrzelili Aleksandra Młyńskiego „Drągala”. Razem z „Drągalem” zostali zamordowani jego współtowarzysze — Zbigniew Eineberg ps. „Powstańczyk” oraz Zygmunt Chmielewski ps. „Lew”.

Fot. Por. Aleksander Młyński „Drągal” (pierwszy z lewej) ze swoimi żołnierzami. Drugi z lewej – Antoni Szeliga „Wicher”. Prawdopodobnie 1948 r.

Prawdopodobnie od 1943 „Drągal” znajdował w konspiracji w bliżej nieznanym oddziale AK. Od 1945 roku ponownie w partyzantce, od wiosny 1946 roku żołnierz Inspektoratu WiN por. Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”. Następnie w oddziale chor. Antoniego Owczarka „Zygadły”. Współdziałał m. in. z Antonim Szeligą „Wichrem”, a także z innymi partyzantami, działając w kilkuosobowym grupach lub operował samodzielnie. W 1950 razem ze Zbigniewem Einbergiem „Powstańczykiem” oraz Zygmuntem Chmielewskim „Lwem” stworzył ostatnią w rejonie radomskim grupę żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zostali zastrzeleni w Kolonii Wawrzyszów przez członków grupy prowokacyjnej WUBP w Kielcach.

„Był na tyle przygotowany pod względem bojowym, że pokonanie go w zbrojnym starciu wydawało się niemożliwe” – tak o „Drągalu” pisał Stefan Skwarek — funkcjonariusz UB.

A więc jak doszło do zabicia Aleksandra Młyńskiego „Drągala”?

W lipcu 1950 roku w ręce UB wpadł Marian Bukała „Zbych”, który był kolegą oraz podkomendnym „Drągala”. Marian Bukała odszedł z oddziału w 1948 roku i wyjechał na Dolny Śląsk, gdzie ukrywał się pod fałszywymi danymi.

Po aresztowaniu „Zbych” był kuszony obietnicą darowania życia i zgodził się na podjęcie współpracy z bezpieką. Zdecydował się również na wysłanie go w terenie w charakterze członka specjalnej grupy, która udając oddział podziemia miała zabić „Drągala” oraz jego współtowarzyszy.

W nocy z 24 na 25 sierpnia 1950 r. Marian Bukała wraz z trzema funkcjonariuszami WUBP w Kielcach spotkał „Drągala” i jego towarzyszy w Kolonii Wawrzyszów k. Wolanowa. Po południu 25 sierpnia funkcjonariusze grupy pozorowanej otworzyli ogień do partyzantów, zabijając wszystkich na miejscu.

Zwłoki partyzantów wystawiono na widok publiczny najpierw w Wolanowie, potem w Radomiu, a następnie pochowano w nieznanym miejscu.

Obchody 73. rocznicy śmierci por. Aleksandra Młyńskiego „Drągala” i ostatniej zbrojnej grupy Żołnierzy Wyklętych Ziemi Radomskiej odbędą się 25 sierpnia w Mniszku i w Kolonii Wawrzyszów.

Na uroczystości zapraszają: Bractwo Kurkowe św. Sebastiana w Radomiu, Ewa Markowska-Bzducha, wójt Gminy Wolanów, i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

Uroczystości rozpocznie Msza św. o 17.00, którą w kościele w Mniszku będzie sprawował ks. Radosław Furmański.

Po Mszy św. nastąpi apel poległych i złożenie kwiatów przy symbolicznym grobie Aleksandra Młyńskiego „Drągala” i ostatnich Żołnierzy Wyklętych Ziemi Radomskiej w lesie w Kolonii Wawrzyszów.

Polecamy film z udziałem dr. Krzysztofa Busse — autora książki „Dopaść Drągala — Likwidacja grupy Aleksandra Młyńskiego w świetle dokumentów aparatu bezpieczeństwa”.

Polecamy też film Konrada Gałki poświęcony postaci Aleksandra Młyńskiego ps. „Drągal”.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu / listawykletych.pl